Doğa Yürüyüşlerinin Ruh Sağlığına Faydaları Nelerdir?

İnsan negatif duyguların etkisinin altında kalınca hemen sessizlik, yürüyüş, sakinlik istiyor. Bu yürüyüşü doğada yapmak hem fiziksel hem de psikolojik olarak kişiye fayda sağlıyor.

Doğa Yürüyüşlerinin Ruh Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Doğada yürüyüş yapmak stresi azaltıyor!

Bitki ve orman örtüsü rengiyle, görüntüsüyle, kokusuyla doğrudan beynin duygusal merkezine nüfuz ediyor. Özellikle kronik stres sahibi kişilerin sinirlerini yatıştırıyor.

Antidepresan görevi görüyor! Bir kişi günün çoğunu yeşilliğin, doğanın içerisinde geçiriyorsa o kişilerin daha az stresli olduğu ve öfke kontrolünü daha net sağladığı gözlemlenebilmektedir. Doğa yürüyüşleri kişinin fit olmasını sağlarken bu durumdan ötürü kendisini daha iyi hissetmesini ve özgüveninin daha yerinde olmasını sağlar.

Ormanın, yeşilin içinde yürümek hafıza ve öğrenme yetilerinin gelişmesine yardımcı oluyor. Bu sebeple Avrupa ve Amerika’da anaokulları genellikle orman civarına kuruluyor. Gözlemlenen araştırmalara göre, doğal çevrede oynayan çocukların el becerileri ve zihinsel yetenekleri, şehirli çocuklardan daha iyi gelişim gösteriyor. Üstelik çocuklarda dünyamızı ve yeşili koruma bilincinin gelişmesine de önayak oluyor.

YORUM EKLE