Dışa Vurulmamış İstekler Kaygıya Neden Oluyor!

Endişe; kişinin yaşadığı herşeyi kendisine tehlike ve zarar verebileceği duygusu taşıdığı duygu durumudur. Varsayımlar oldukça yüksek durumdadır.

Dışa Vurulmamış İstekler Kaygıya Neden Oluyor!

Kaygı ve endişe kişinin yaşadığı ve bunun üzerine bastırdığı öfke sonucu ortaya çıkmaktadır. Bazı kişiler yaşadığı belli başlı kendinde sıkıntı ve öfke temalı problemlerini çevreleriyle paylaşabilmekte ve iöfke kontrolünü sağlayabilmektedir. Fakat bazı kişiler ise bu problemlerini içselleştirip sıkıntısını biriktirir ve öfke kontörlünü sağlayamadan bir anda patlama olarak duygusunu ortaya çıkarmaktadır.

Endişe ve kaygı ile mücadele edilebilir fakat öncesinde kişinin endişe ve kaygısının nedenlerine odaklanması gerekiyor. Kişinin kendine koyduğu hedeflerin çok uç zaman dilimi olarak değil de ilk etapta bir yılı kapsayan zamanı kapsaması gerekmektedir. Eğer kişinin kendine koyduğu hedef 5-10 yıl sonrasına aitse bu kişide sabırsızlık yaratır. Kişinin kendi kendine yarattığı bu sabır zamanla kişiyi hedefinden saptırmakta ve hayal kırıklığı yaşatmaktadır. Elbetteki hedefi büyük tutmak gerekiyor fakat bunu doğru zaman dilimine yaymak kişinin ruh halini iyi anlamda etkilemektedir.

YORUM EKLE