Çocuklar Korona Virüs Aşısı Olacak Mı? Bilim Kurulu Açıkladı

Bilim Kurulu çocukların aşı olup olmayacağı hakkında açıklamalar yaptı.

Çocuklar Korona Virüs Aşısı Olacak Mı? Bilim Kurulu Açıkladı

Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Ateş Kara çocukların korona virüs aşısı olup olmayacağı hakkında açıklamalarda bulundu. Yetişkinlere aşı uygulaması yapıldıktan sonra çocuklara da aşı yapılıp yapılmayacağı hakkında çalışmalar yapılacağını açıkladı. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara aşıyı çocuklara da sunmak için çalışmalar yürüteceklerini bildirdi. Kara, konuşmasına elimizdeki verilerin aşının güvenli olduğunu gösterdiğini, ancak bir iki ay içerisinde güvenlik konusunda kesin bir bilgiye ulaşılacağını söyledi. Bu sonuç elde edildiği zaman ise çocuklar için çalışmalar yürütüleceği ile ilgili konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanları, 65 yaş ve üzeri olan ve kritik görevleri bulunan kişilerden başlamak üzere 18 yaş üzerindeki uygun tüm vatandaşların aşı olacağını söyledi. Prof. Dr. Ateş Kara ise 18 yaş altında bulunan vatandaşlar için aşı uygulamasının nasıl olacağı konusunda açıklamalarda bulundu. Yetişkinler ile karşılaştırıldığında çocukların daha az oranda korona virüs geçirdiğini söyleyen Bilim Kurulu üyesi, çocukların da doğal bir şekilde bu mikroorganizmayı alabildiğini ancak Kovid-19’u daha az sayıda geliştirdiğini açıkladı. Bu durum yetişkinler ile çocuklar arasındaki farkı doğrular durumda. 18 yaş altı vatandaşlarda yine bulguların ortaya çıkması ve şikayetlerin görülmesi yetişkinlere oranla daha az oranda görülür durumda. Günümüzde bu sebepler dolayısı ile Korona Virüse yakalanan çocuk sayısı az olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kara, çocukların da virüse karşı aşı olması gerektiğini vurguluyor. Ancak bu aşı uygulamasının acil olup olmadığı konusunda hastalık görülme oranının düşük olmasından dolayı acil değil, ama yapılması gerekiyor sözlerine yer verdi. Çocukların aşı olmalarına doktorların ya da anne babaların karar verdiğini açıklayan Ateş Kara, bu sebeple yapılması planlanan aşı için çok daha kesin olunması gerektiğini belirtti. Bir çocuğun en az 80 yıl daha yaşayacak olduğu düşünüldüğü zaman aşı uygulaması için en az iki kez düşündüklerini ifade etti. Prof. Dr. Ateş Kara konuşmasını, çocuklara bu aşı yapılmasının gerekli olup olmadığı ya da aşı uygulaması sonucunda çocuklara bir şey olur mu gibi soruların cevapları için içinin rahat olması gerektiğini sonrasında ise aşı yapabileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER