Çin Aşısı Güvenilir Mi? Uzmanlar Ne Diyor? Yan Etkileri Neler?

Çin aşılarının ülkemize gelmesine ise günler kaldı! Vatandaşlar ise Çin aşısı güvenli mi değil mi merak ediyor. Bizde sizler için bu sorunun yanıtını araştırdık. Bakın uzmanlar ne diyor!

Çin Aşısı Güvenilir Mi? Uzmanlar Ne Diyor? Yan Etkileri Neler?

Ülkemizde uygulanması planlanan Çin aşıları pazar günü itibariyle ulaşmış olacak. Peki Çin aşısı güvenilir mi yan etkileri neler gibi birçok soruda uzmanlar tarafından sorulmaya başlandı. Özellikle 65 yaş üstü ya da kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız aşının risklerini merak ediyor. Bizde sizler için Çin aşısı güvenilir mi değil mi sorusuna yanıt aradık. İşte tüm detaylar da haberimizde;

Çin Aşısının Ön Raporu Tamamlandı

Çin aşısı için denemeler ülkemizde de devam ediyor. SinoVac firması tarafından geliştirilen aşının ise 3.faz sonuçlarına dair ilk rapor geldi!

Aşının uygulanmasından sonra ise gönüllü olan vatandaşlarımız da yorgunluk, baş ağrısı gibi basit yan etkiler gözlemlendi.

Türkiye de ise klinik çalışmaları 14 Eylül tarihinde başlamıştı. 3.faz çalışmalarına ise ülkemizden 7 bin 317 kişi alınmıştı. Bunlardan büyük bir kısmı aşılanırken bir kısmı da plasebo (boş aşı) oldu. Bunun nedeni ise aşının sonuçlarının psikolojik olup olmadığını ölçmektir.

AŞININ BAŞARISI %91,25

CoronaVac aşısı ise denemeler sonucunda oldukça büyük bir başarı gösterdi. Yapılan çalışmalar sonucunda ise aşırının başarı oranı %91,25 olarak açıklandı.

HANGİ YAN ETKİLER GÖRÜLDÜ?

Vatandaşlarımızı endişelendiren konulardan biri de aşının yan etkileri. Fakat aşı olan vatandaşların çoğunda sadece yorgunluk ve baş ağrısı meydana geldi. Yine aşı olan kolda, ağrı da sık görülen başka bir yan etki.

AŞILAMA NASIL OLACAK

Gelen açıklamalara göre ise aşılama çalışmaları yapılırken 4 ana grup üzerinden devam edilecek. 50 milyon doz satın alımı yapılan aşının ise 3 milyon dozu bu pazar, ülkemize ulaşacak.

Aşılama programı ise Bilim Kurulu tavsiyeleri üzerinde oluşturuldu. Dört ana grupta oluşan aşılama gruplarında dair ayrıntılar ise şöyle;

İLK GRUP

İlk aşamada ise daha önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandığı gibi sağlık çalışanlarına, 65 yaş üstü vatandaşlara, engelli vatandaşlara yapılacak. Aynı zaman koruma evleri gibi mecburi sebeplerden dolayı kalabalık ortamda kalmak zorunda olan yetişkinler de ilk gruba alındı.

İKİNCI GRUP

İkinci grup aşılanmasında ise 50 yaş ve üzeri kronik rahatsızlığı olan bireyler geliyor. Bunun yanı sıra toplumsal düzenin bir an önce toparlanması adına gerekli sektörler çalışan kişiler de ikinci grup aşılama kapsamına alınacak.

ÜÇÜNCÜ GRUP

Üçüncü grupta ise önceki iki grupta yer almayan sektör ve meslek çalışanları olacak. Bunların yanı sıra 50 yaş altı ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızda bu grupta yer alacak.

DÖRDÜNCÜ GRUP

Bu grup ise aşılama olmayan ve ilk üç gruba dahil olmayan vatandaşlarımızın için geçerli.

HEDEF 9 MİLYON

Yapılan açıklamalara göre ise ilk etapta 9 milyon vatandaşımızın aşılanması bekleniyor. Nisan ayına kadar da ikinci grup aşı çalışmalarına geçiş hedefleniyor.

MUTASYON AŞILARI ETKİSİZ Mİ YAPTI?

Birçok vatandaşımız da mutasyon geçiren korona virüsün aşılara karşı direnç kazanıp kazanmadığını merak ediyor.

Bazı vatandaşlar hatta mutasyon geçiren korona virüse karşı etkisiz olduğu için aşı vurulmaktan yana değil. Fakat bilim dünyası bu sorulara da cevap getirdi.

AŞI ETKİLİ OLACAK

Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarında görev alan Ewan Birney ise konuya dair açıklamalar da bulundu. Birney, mutasyonun salgın üstünde çok büyük bir etkisi olsaydı bunun sonuçları şimdiye kadar çıkardı yorumunda bulundu. Birney, hastanedeki vakaların birden fırlamadı ya da birden düşmedi, iki ihtimal olmadığı için mutasyonun etkisi düşük yorumunu ekledi.

Birney, geliştirilen aşıların, virüsün birçok türüyle de test edildiğini ve yeni mutasyona karşı da işe yarayacağına inandığını ancak her türlü ihtimal için testlerin yapılması gerektiğini de vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER