Bir ilimizin haritası daha yemyeşil oldu!

Koronavirüs vakalarının yüzde 90'dan fazla azaldığı Edirne'nin HES uygulamasındaki yoğunluk haritası yemyeşil oldu. 

Bir ilimizin haritası daha yemyeşil oldu!

Türkiye'de koronavirüse karşı sıkı önlemlerin hayata geçirilmesi vaka sayılarını da olumlu yönde etkiledi. Kafe, restoran, sinema salonu ve eğlence merkezleri gibi yerlerin faaliyetlerinin geçici süreyle durdurulması ve sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte vaka sayılarında azalma yaşandı. Vaka sayılarının azaldığı illerimizin HES uygulamasındaki yoğunluk haritalarının yemyeşil olduğu görüldü. O illerimizden biri de Edirne oldu. 

"Hazırlığımızı yapmıştık"

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Edirne İl Sağlık Müdürü Yıldırım, şehirde koronavirüs vakalarının yüzde 90'dan fazla azalma kaydettiğini söyledi. Yıldırım, Eylül ayının bitiminden itibaren vakaların artmasını beklediklerini, grip mevsimine karşı tüm hazırlıkların yapıldığını ifade etti. Hem hastane kapasitelerinin hem de filyasyon ekibinde yer alan personel sayısının artırıldığını kaydeden Yıldırım, sahada bulunan personelin etkinliğinin de iyice artırıldığını belirtti. Yıldırım, koronavirüse karşı getirilen yasaklarla da beraber vakaların ciddi düzeyde azaldığını, bu nedenle Edirne'nin iyi bir süreçten geçtiğini söyledi. 

"Koronavirüs insanlarla birlikte dolaşıyor"

Edirne'de vaka konusunda sayısal bir bilgi veremeyeceğini ancak yüzde 90'dan fazla bir azalma yaşandığını kaydeden Yıldırım, koronavirüsün insanlarla birlikte dolaştığına dikkat çekti. Yıldırım, yasaklar arttıkça vaka sayılarının da azalma kaydettiğini belirterek, vakaların yüzde 90'dan fazla azalmasının insanları hiçbir şekilde rahatlatmaması gerektiğini ifade etti. İnsanların temizlik, maske ve mesafe kurallarına riayet etmemeleri durumunda yine vaka sayılarının artacağını vurgulayan Yıldırım, önlemlere riayet edilmesinin şart olduğunu söyledi.

"Yoğun bakımda da azalma var"

Yıldırım, yoğun bakım servislerinde yatan hasta sayısının da ciddi derecede azaldığını belirterek, Edirne'nin daha önceden gerekli hazırlıkları yaptığını ve yoğun bakım servislerinde bulunan yatak sayısını artırdığını ifade etti. Yoğun bakım servislerinde hiçbir zaman sorun yaşamadıklarını kaydeden Yıldırım, koronavirüse yakalanan vatandaşlardan bazılarının yoğun bakım servislerinde tedavi gördüğünü söyledi. Yıldırım, Edirne'nin iyi bir süreç geçirdiğine dikkat çekerek, yoğun bakım servislerinin doluluk oranlarının şu anda mevsim standartlarına göre düşük bile olduğunu ifade etti. 

"Aşılama süreci başladı"

Aşılama sürecinin başladığını kaydeden Yıldırım, sağlık personeline ve huzur evlerinde bulunan vatandaşlara koronavirüs aşısının yapıldığını söyledi. Yıldırım, 85 yaş ve üstü vatandaşların da şu anda aşılandığını belirterek, aşılama sürecinde belirli bir ilerleme kaydedilene kadar yasakların süreceğine inandığını belirtti. Yıldırım, aşı yapılsa da maske, temizlik ve mesafe kurallarına uyulacağını kaydederek, vaka sayılarının azalması ve aşı yaptırmanın "kurallara uyulmayacağı" anlamına gelmediğini ekledi. 

Birçok ilin yoğunluk haritası yeşile dönmüştü

Aydın, Sinop, Kırıkkale, Sivas, Eskişehir, Ankara ve Diyarbakır gibi illerin HES uygulamasındaki yoğunluk haritalarının da kırmızıdan yeşile dönmeye başladığı görülmüştü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER