Bilim Kurulu Üyesinden Uyarı: Koronada Yeni Dalga mı Geliyor?

Koronavirüste yeni dalga tehlikesi, bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü tarafından değerlendirildi. Özlü, sömestr tatiline dikkat çekti.

Bilim Kurulu Üyesinden Uyarı: Koronada Yeni Dalga mı Geliyor?

Uzaktan eğitimle faaliyetlerine devam eden eğitim kurumlarının sömestr tatiline girmesi, koronavirüste yeni dalga gelir mi sorularını akla getirdi. Koronavirüs bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Kurban Bayramı döneminde yaşanan insan hareketliliği nedeniyle daha önce koronada yeni dalga yaşanması durumuna dikkat çekerek yarıyıl tatiline karşı dikkatli olunması çağrısında bulundu. Özlü, “Özellikle, tatil döneminde öğrenciler online eğitime devam ettiler. Dolayısıyla yoruldular, belki tatilde insan hareketliliği artma riski taşıyor. O bakımdan bu tatili evde geçirmek lazım. Doğrusu o. Kendi hane halkınızla evde keyifli vakit geçirmenin yolunu bulmak lazım. Yoksa tatil oldu diye bulunduğu kentten başka yerlere hareket etmek veya başka kişilerle bir araya gelmek, yakın da olsa eş, dost, akraba da olsa güvenli değil” dedi.

Şehirlerarası hareketlilik koronavirüste yeni dalga yaratır

Tatil döneminde de evde kalınmasının son derece önemli olduğunu vurgulayan Özlü, koronavirüste ikinci dalga riskine karşı “Evet yorulduk, bunaldık ama amacımız şu; salgını durdurup, hiç olmazsa yazın rahat bir nefes alıp, yaz tatiline rahat girebilmek. Eğer şimdi buna uymazsak, bu okul tatili süresinde şehirler arasında insan hareketliliği olursa, aynen Kurban Bayramı’nda olduğu gibi, bir dalgaya neden olabilir. Nasıl ki Kurban Bayramı’nda yaşanan insan hareketliliği, onu takip eden 1-2 ay içerisinde ciddi bir vaka artışıyla sonuçlandı, bu tatilde de buna dikkat etmezsek, aynı sonuçla karşılaşabiliriz. “ dedi.

Türkiye’de koronavirüs vaka sayılarının yüksek olduğuna vurgu yapan Özlü, ABD, Rusya ve Hindistan gibi ülkelerde tedbir alınmasına rağmen hala vaka sayılarının düşmediğine de vurgu yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER