Bilim Kurulu Üyesi Ceyhan’dan Çin Aşısı Açıklaması: Yüzde 50’ye Razı Olun

Çinli Sinovac şirketinin korona aşısının Brezilya’daki denemelerde yüzde 50 etkinlik göstermesinin ardından Mehmet Ceyhan’dan bir açıklama geldi.

Bilim Kurulu Üyesi Ceyhan’dan Çin Aşısı Açıklaması: Yüzde 50’ye Razı Olun

Türkiye’de acil kullanım onayı verilen ve bugün itibariyle uygulanmaya başlayan, Çinli Sinovac şirketinin CoronaVac aşısının, Brezilya’daki denemelerde yüzde 50 başarı göstermesi tartışılmıştı. Alman-ABD ortak ürünü olan Pfizer/BioNTech aşısının yüzde 90’ın üzerinde etkinlik göstermesinin ardından bu oranı düşük bulan birçok kişi, Çin aşısının güvenilirliğini sorgulamıştı.

Bilim Kurulu üyesi Mehmet Ceyhan, Çin aşılarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Şu anda Faz-3 aşamasında olan bu aşının tüm çalışmalar sonlanmadan paylaşılan verilerin anlamsız olduğunu ifade eden Mehmet Ceyhna, denek sayısının artmasının beklenmesinin önemine dikat çekti.

‘Yüzde 50’ye razı olabilirsiniz’

Prof. Dr. Ceyhan, Türkiye’nin aşı etkinliği verilerinin ara veri olduğuna dikkat çekti ve dünyada, faz-3’ü tamamlamış bir ülke olmadığını söyledi. Ceyhan, açıklamasında “Çin bu işi başından beri açıklamayı erteledi. Nedeni de buydu. Zaten faz-3 çalışmasında kullandığı denek sayısı düşük ama bunu bir de ülke ülke, bölük pörçük açıklarsanız, açıkladığınız ülkelerin verilerinin güvenirliliği olmaz. Kaç denek olduğunu bilmiyoruz, zaten hiçbiri bilimsel değil. Çinlilerin dediği şu idi ‘pandemi aşısında yüzde 50 etkinlik kullanılabilir anlamına gelir’ diyor. Fakat orada şöyle bir sıkıntı var, elinizde: Etkin bir aşı yoksa yüzde 50’ye razı olabilirsiniz” dedi.

Prof. Altındiş: Aşı grubunda ağır hastalık geçirenların oranı düşük

Bununla birlikte, Prof. Emran Altındiş de Çin aşısıyla ilgili bir açıklama yaptı ve CoronaVac aşısının yüzde 100 koruyucu olduğunu belirtti. Altındiş, Sinovac aşısı ile ilgili değerlendirmesinde “Çalışmada 4 bin 653 kişi Sinovac aşısı olurken (60 yaş üstü dahil), 4 bin 599 kişi kontrol. Kontrol grubunda 7 kişi hastalığı ağır geçirirken, aşı grubunda bu sayı 0! Dolayısı ile aşı ağır hastalığı engellemede yüzde 100 koruyucu. Toplumun koruyuculuğu daha yüksek olan aşılarla aşılanmasından yana olduğunu belirterek “Verilere göre Sinovac aşısı Pfizer, Moderna, AstraZeneca aşılarından çok daha düşük olsa da koruyucu. Sinovac aşısına mecbur bırakıldıysak: aşıyı olmamız, olmamamızdan çok daha iyi” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER