Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: 3. Dalga Gelecek mi?

Koronavirüs salgınında en çok merak edilen konu, salgın tekrar hızını artıracak mı? Kovid salgınında 3. dalga gelecek mi sorusunu bilim kurulu üyesi yanıtladı.

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: 3. Dalga Gelecek mi?

Koronavirüs salgınıyla ilgili merak edilenlerin başında, salgının 3. dalgası gelecek mi sorusu geliyor. Kovid-19 pandemisinde şu ana kadar ilk dalganın ardından, vaka sayısı ve ölümlerin artış gösterdiği 2. dalga nedeniyle birçok kısıtlama kararı gelmişti. Peki bunların ardından 3. dalga gelecek mi? Kovid salgınında 3. dalga konusunda Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü’den açıklama geldi.

‘3. dalga bekleniyor’

NTV’de bir programa katılan koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, yaptığı açıklamada mutasyonlu virüsün ardından tüm dünyanın kovid salgınında yeni bir dalgaya hazırlıklı olması gerektiğini belirtti. Özlü, “İngiltere bazlı olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde yeni mutasyonlu virüsle birlikte vaka artışları ortaya çıkmaya başladı. Yani yeni 3. dalga bekleniyor. Bu bakımdan üçüncü dalgaya hazırlıklı olunması lazım. Bu bakımdan üçüncü dalga açısından mesafeye ve sosyal izolasyona temizliğe dikkat edilmesi lazım. Yeni mutasyonla ilgili önümüzü göremiyoruz. Zor durumla karşılaşacağımızı öngörmek çok zor şu anda. Takip ediyoruz, umarım bu kontrolsüz artışların dünyanın diğer ülkelerinde tekrarlanmaz.” dedi.

Tedbirlere devam edilmesi doğru

Türkiye’de koronavirüs tedbirleri ile ilgili de konuşan Tevfik Özlü, kısıtlama kararlarının doğru olacağını düşündüğünü belirtti. Tedbirlerin işe yaradığını belirten Özlü, “Vaka sayılarımızla hastane doluluk oranımız da azaldı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER