Bilim Kurulu'ndan yarıyıl tatili uyarısı! Yeni bir dalga gelebilir

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü, yarıyıl tatilinde kentler arasında hareketliliğin fazla olması durumunda koronavirüsün yeni bir dalgasının gelebileceği konusunda uyardı. 

Bilim Kurulu'ndan yarıyıl tatili uyarısı! Yeni bir dalga gelebilir

Türkiye'de bulunan okullarda 2020-2021 eğitim-öğretim senesinin ilk dönemi 22 Ocak Cuma günü itibarıyla sona erdi. Öğrenciler üç hafta boyunca tatil yapacak. İkinci dönem ise 15 Şubat Pazartesi günü başlayacak. Resmî olarak kesinlik kazanmasa da Milli Eğitim Bakanı Selçuk, ikinci dönem yüz yüze eğitime geçilebileceğinin sinyallerini verdi. Yarıyıl tatilinde kentler arasında oluşabilecek hareketlilik ise endişe yaratıyor. 

"Tatilinizi evde yapın"

Söz konusu endişelere ilişkin açıklamada bulunan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü, yarıyıl tatilinde kentler arasında ciddi bir hareketlilik yaşanması durumunda koronavirüsün yeni bir dalgasının gelebileceğini ifade etti. Prof. Dr. Özlü, tatili sürecinde online eğitim alan öğrencileri yorulduklarını belirterek, yarıyıl tatilinde insan hareketliliğinin artabileceğini, bu nedenle tatilin evde yapılması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Özlü, evde güzel vakit geçirmek için yöntem bulunmasını tavsiye ederek, yarıyıl tatilinde farklı şehirlere seyahat etmenin ya da farklı insanlarla bir arada bulunmanın riskli olabileceğini kaydetti. 

"Kurban Bayramı'ndan sonra vakalar artmıştı"

Herkesin yorulup bunaldığına dikkat çeken Prof. Dr. Özlü, koronavirüsü kontrol altına almanın ve yaz aylarında biraz daha olsa rahatlamanın amaçlandığını söyledi. Prof. Dr. Özlü, bu süreçte kurallara riayet edilmezse ve yarıyıl tatilinde kentler arasında Kurban Bayramı'ndaki gibi bir hareketlilik yaşanırsa yeni bir dalganın gelebileceği ifade etti. Kurban Bayramı'ndaki hareketlilik sebebiyle vaka sayılarının patlak verdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Özlü, aynı hareketliliğin yaşanması halinde vaka sayılarının tekrar patlak verebileceğini söyledi. 

"Normale dönmeyi amaçlıyoruz"

Prof. Dr. Özlü, koronavirüsün üstesinden gelebilmek için tüm vatandaşların kurallara uymaları gerektiğini ifade ederek, herkesin tatili hak ettiğini ve normal yaşamaya dönmeyi istediğini bildiğini ancak bu konuda kararlı bir sürece henüz girilmediğini belirtti. Koronavirüs vakalarının hala fazla olduğunu ve bulaşın sürdüğünü kaydeden Prof. Dr. Özlü, dünya genelinde de koronavirüs vakalarının artmaya devam ettiğine dikkat çekti.

"Tedbirlere rağmen vakalar artıyor"

Prof. Dr. Özlü, Avrupa, Brezilya, Hindistan, Rusya ve ABD'de alınan önlemlere rağmen vakaların arttığını vurgulayarak, mutasyonlu koronavirüse ilişkin endişelerin sürdüğünü ifade etti. Türkiye'nin iyi bir duruma doğru ilerlediğini ancak yine de güvenli bir süreç yaşamadığını kaydeden Prof. Dr. Özlü, alınan önlemlerle beraber koronavirüs vakalarında azalma yaşandığını söyledi. Prof. Dr. Özlü, önlemlerin terk edilmesi durumunda yine başa dönüleceğini, bu nedenle sabır gösterilmesi gerektiğini belirterek, yaz aylarında rahatlama yaşanabileceğini düşündüğünü ekledi. 

İkinci dönem yüz yüze eğitim başlayacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, dün karne günü olması dolayısıyla öğrencilerle online ortamda bir araya gelmişti. İkinci dönemde koronavirüs tablosuna göre öğrencilerin okullara dönebileceğine işaret eden Selçuk, 15 Şubat günü öğrencileri okullara çağırmayı amaçladıklarını söylemişti.

Selçuk, daha önce yaptığı açıklamada da yüz yüze eğitime ne zaman geçileceğine ilişkin sorunun hem Millî Eğitim Bakanlığını hem de Sağlık Bakanlığını ilgilendirdiğini ifade etmişti. Öğrencilerin ve velilerin takip edildiğini belirten Selçuk, sahada gerçekleştirilen araştırma sonuçlarının sürekli olarak paylaşıldığını belirtmişti. 

Türkiye'nin uzaktan eğitimi en fazla süreyle uygulayan ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Selçuk, uzaktan eğitimin gelecekte problem yaratabileceğini ifade etmişti. Selçuk, koronavirüsü kontrol altında tutabilmek için uzaktan eğitime başvurulduğunu belirterek, okulların birçok yerden daha güvenli olduğunu söylemişti. Selçuk, bu açıklamalarıyla yüz yüze eğitimin 15 Şubat Pazartesi günü başlayabileceğinin sinyallerini vermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER