Bez maske mutasyonlu koronavirüsten korumuyor!

Fransız yetkililer, bez maskenin mutasyonlu koronavirüsten korumadığına dair açıklamada bulundu. 

Bez maske mutasyonlu koronavirüsten korumuyor!

Koronavirüsten korunmak için en etkili yöntemlerden biri de maske kullanımı. İngiltere'de ortaya çıkan mutasyonlu koronavirüsün ardından bez maskelerin kullanımına ilişkin kritik bir açıklama geldi. Fransız yetkililer, bez maskenin mutasyonlu koronavirüsten korumadığını ifade etti. 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Didier Lepelletier isimli Fransız yetkili, mutasyonlu koronavirüs karşısında insanların ne tür maske takacaklarına ilişkin akıllarda soru işaretlerinin meydana geldiğini söyledi. Lepelletier, bez maskelerin birçok defa takılabildiğini, bu nedenle genel olarak insanların bez maske kullanımından yana olduklarını ifade etti. Fransız yetkili, bez maskelerin mutasyonlu koronavirüse karşı etkili olduğuna ilişkin henüz kesin bir bilginin bulunmadığını belirtti. Fransa Sağlık Bakanı Veran, bez maskelerin koronavirüse karşı tamamen bir koruma sağlamadığına dikkat çekti. 

Bez maskelerin resmi prosedürlere göre kontrol edilmediği, bu yüzden etkinlik oranlarının hem kumaşına hem de kalınlığına göre değişiklik gösterebileceği ifade edildi. Bez maske kullanımın "öneri" niteliğine sahip olduğu Fransa'da maske takmayan vatandaşlara 135 Euro'luk para cezası verildiği bildirildi. 

Fransa'da koronavirüs bilançosu

Fransa'da şu ana kadar 2 milyon 938 bin 333 vaka tespit edilirken, 211 bin 816 kişi iyileşti. Söz konusu ülkede şimdiye dek 71 bin 342 kişi koronavirüsten öldü. Fransa Sağlık Bakanı Veran, ülkesinin Ocak ayının bitimine kadar bir milyon kişiye koronavirüs aşısının uygulanmasını hedeflediğini söylemişti. Veran, ülkesinde Şubat ayının bitimine ilişkin hedefin ise 2.4 milyon kişi olduğunu ifade etmişti. Fransa'da koronavirüse karşı aşılama için 800 nokta belirlendiğini kaydeden Veran, huzurevlerinde aşılama sürecine hız kazandırılacağını ve Ocak ayının bitimine kadar bir milyon kişiye aşı uygulanması hedefine kolay bir şekilde ulaşılacağını söylemişti. 

Fransa, Pfizer ve BioNTech tarafından ortak geliştirilen Comirnaty aşısının kullanımını, daha sonra da Moderna tarafından üretilen aşının kullanımını onaylamıştı. 27 Aralık günü toplu aşılamaya başlayan Fransa'da 18 Ocak 2021 tarihinde açıklanan verilere göre 479 bin 873 kişiye koronavirüs aşısının uygulandığı bildirilmişti. Fransız Hükümet Sözcüsü Attal, bakımevlerinde yaşayan 65 yaş ve üstü vatandaşlardan aşılama noktalarına gelmelerini talep edemeyeceklerini belirterek, lojistik sebeplerden dolayı aşamalı bir başlangıç yaşandığını çünkü söz konusu vatandaşlardan aşı yaptırmaları için bakımevlerinden çıkmalarının istenemeyeceğini söylemişti. Attal, aşılamada meydana gelen yavaşlığın konsültasyon ve onay sürecine de bağlı olduğunu eklemişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER