Bakan Koca’dan Son Dakika Açıklaması: Bu Kişiler Koronavirüs Aşısı Olamayacak!

Bakan Fahrettin Koca, son dakika açıklamasıyla koronavirüs aşısının kimlere yapılamayacağını duyurdu. Türkiye'ye kaç doz Alman aşısının geleceği de belli oldu.

Bakan Koca’dan Son Dakika Açıklaması: Bu Kişiler Koronavirüs Aşısı Olamayacak!

Biontech aşısı ile ilgili son dakika açıklaması Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan ve Prof. Dr. Uğur Şahin’den geldi. Prof. Dr. Uğur Şahin Türkiye ile gerekli anlaşmaların tamamlandığını ve gönderilecek doz sayısını açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise açıklamasında Alman aşısının neden geciktiğine ve BioNTech aşısını yaptıramayacak olan kişiler yer verdi. İşte o açıklamalar…

PROF. UĞUR ŞAHİN; TÜRKİYE’YE ARALIK AYININ SONUNDA 550 BİN DOZ GELECEK, 2021 SONUNA KADAR TOPLAM 30 MİLYONA YAKIN AŞI GÖNDERİLECEK

Prof. Uğur Şahin tarafından yapılan açıklamaya göre, gerekli lojistik hazırlıklarının tamamlanması ile birlikte 2020 yılının sonuna kadar Türkiye’ye 550 bin doz BioNTech aşısı gönderilecek. 30 milyon aşıyı 2021 yılının sonuna kadar göndermeyi planladıklarını söyleyen Şahin, Mart ayının sonuna kadar 4,5 milyon aşı dozu göndermeyi planladıklarını da dile getirdi. Aşının güvenli bir şekilde uygulanması için sağlık personellerinin hazır olması gerektiğini vurgulayan Şahin, aşının yan etkilerini, alerji gibi durumlarda nasıl reaksiyon göstereceği konusunda bilgilendirilme yapması gerektiğinin altını çizdi.

SORUMLULUK KABUL ETMEK İSTEMİYORLAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada Pfizer ve BioNTech tarafından üretilen koronavirüs aşısının gecikme nedeninin aşı üreticisinin üretim kaynaklı aşı sorunları ile ilgili sorumluluk kabul etmek istememesinin etkili olduğunu dile getirdi.

BU KİŞİLER AŞI OLAMAYACAK

Bakan Koca, aşıyı yapmak için vatandaşlardan onay alacaklarını söyledi. Pfizer ve BioNTech tarafından üretilen Alman aşısını olmayı talep eden kişilere öncelikle aşıyla ilgili detaylı bilgilendirme yapılacak. Aşı üretiminde kullanılan mRNA teknolojisiyle ilgili detayları, aşının kaç doz olarak uygulanacağı, aşının tüm yan etkileri tüm vatandaşlara tek tek anlatılıp gerekli bilgilendirmeler yapılacak. Vatandaşların aşılama işlemine karşı bir alerjiye sahip olup olmadıkları sorulacak ve alerjileri varsa aşı yapılmayacak. Alerjisi yoksa ve kişiden onay alınırsa koronavirüs aşısı vurulacak.

KORONAVİRÜS MUTASYONU TÜRKİYE’YE GELDİ Mİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan son değerlendirmeye göre yurdun çeşitli bölgelerinden alınan örneklerde İngiltere tarafından rapor edilen gen mutasyonuna rastlanmadığı ortaya çıktı. Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda koronavirüsteki mutasyon ve varyasyon değişikliklerinin düzenli olarak Halk Sağlığı referans laboratuvarlarında düzenli olarak incelendiği duyuruldu.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2020, 23:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
fahrettin
fahrettin - 3 hafta Önce

aşıların içinde çip var

Filiz ozman
Filiz ozman - 3 hafta Önce

Çok şükür ben hiç korana olmadım ama eğer işler yolunda girse herkes olsun ama önce Fahrettin hoca olsun sonra biz

SIRADAKİ HABER