Bakan Akdağ’dan Sezaryen Doğum Açıklaması

Sağlık Bakanı Recep Akdağ katıldığı Ordu İli Sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı’nda Türkiye’deki anne ölümleri ve sezaryen doğum hakkında konuştu. Bakan Akdağ, Sağlık Bakanlığı olarak sezaryen doğum hakkında yaptırımlarda bulunacaklarını ve normal doğumu destekleyeceklerini belirttiler.

Bakan Akdağ’dan Sezaryen Doğum Açıklaması

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ordu İli Sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu. Türkiye’deki sezaryen doğum ve anne ölümlerini değerlendiren Akdağ, doğum konusunda yaptırımda bulunacaklarını belirtti. Sezaryen doğumun anne ölümüne yol açtığına belirten Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Sezaryen doğum konusunda ciddi yaptırımlar uygulamayı düşünüyoruz. Gereksiz yere sezaryen doğum yapan hekimlere ve hastanelere cezalar vereceğiz. Sezaryen gerekli olduğu durumda yapılmalıdır. Gereksiz yere yapılan sezaryen doğumlar; anne sağlığını tehdit etmektedir. Ayrıca normal doğum anne ve çocuk için daha faydalıdır. Artık gereksiz yere sezaryen yapılmayacak. Bıçak kemiğe dayandı, gerekli şeyleri yapacağız” dedi.

ÖLÜM RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Sezaryen doğumun ölüm riskini arttırdığını belirten Akdağ, “Sezaryen hem anne hem de bebek için zararlıdır. Sezaryen doğum bebeğin sağlığını da tehdit etmektedir. Öte yandan normal doğumun faydası oldukça fazladır. Bizde bakanlık olarak sezaryen doğum için bazı yaptırımlarda bulunurken, normal doğumu da destekleyeceğiz. Normal doğum yapan anne adaylarına desteklerimiz olacak. Bu sayede hem desteklerimizden faydalanmış olacaklar hem de anne ve bebeğin sağlığı korunmuş olacak” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanlığı’nın kısa süre içerisinde sezaryen doğum ile ilgili adımlar atması bekleniyor.

YORUM EKLE