Az Yemek Yiyenlere Sevindirici Haber!

Az yemek yiyenler için uzmanlardan sevindirici bir haber geldi. ABD'de yapılan bir araştırma sonucunda az yemek yemenin yaşlanmayı geciktirdiği belirlendi.

Az Yemek Yiyenlere Sevindirici Haber!

ABD'de bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucu, az yemek yiyen kişilerde yaşlanma sürecinin daha yavaş olduğu ortaya çıktı. Yemeği az tüketen genç kalıyor. ABD'nin Brigham Young Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, kalori tüketimini azaltmanın hücrede protein üretme işlevi gören ribozomların çalışmasını yavaşlatarak kendilerini tamir etmesine yardımcı olduğu ve bu sayede hücrede yaşlanma sürecini yavaşlattığını belirledi.

Ribozomları otomobillere benzeten araştırmanın başyazarı biyokimya profesörü John Price, makine gibi çalışan bu hücre yapılarının düzenli bakıma ve yıpranan parçalarının değiştirilmesine ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

KALORİ TÜKETİMİNİ AZALTMAK YENİLENMEYE İMKAN SAĞLIYOR

Price, kalori tüketimini azaltmanın hücrede protein üretimini azalttığı ve yenilenmeye imkan sağladığını ifade etti. Gıdanın 'vücudun yakıtı' olmanın yanı sıra aynı zamanda vücuda ve hücrelere nasıl tepki vermeleri gerektiği konusunda yol gösterdiğinin altını çizen Price, "Yaşlanma mekanizmalarını daha iyi anlayabilmemiz halinde, ne yiyeceğimize dair akıllıca ve bilinçli tercihler yapabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.  

YORUM EKLE