Aşı olanlar yan etkiyi nasıl atlatabilir? Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı

Sağlık Bakanlığı aşı sonrası görülebilecek yan etkiler ve izlenilmesi gereken yollar hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklama platform üzerinde yayınlandı.

Aşı olanlar yan etkiyi nasıl atlatabilir? Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı

Sağlık bakanlığı tüm ülkeyi ilgilendiren bir açıklama yaptı. Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu sayfası üzerinden yapılan açıklamada aşı olanların yan etkiler ile karşılaşması durumunda ne yapılması gerektiği hakkında açıklamalarda bulunuldu.

Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuş ve Korona virüs aşısı ile ilgili olan her türlü detayı bulunduruyor. Yapılan aşılama ardından yan etki ile karşılaşılabilme durumunda neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgilendirmede bulunuldu.

Yapılan aşı çalışması ardından görülebilmesi muhtemel durumlar ve bu durumlara yönelik izlenilmesi gereken yollar paylaşıldı. Aşı sonrası yan etki görülürse vatandaş ne yapmalı?

Aşı uygulaması sonrasında görülen yan etkiler aşı uygulanan bölgede ağrı, şişlik, baş ağrısı, yorgunluk ya da kas eklem ağrısı gibi durumlar ile kendini gösterebiliyor. Aşı uygulanan kişi 15 dakikalık bir süre ile izlenmektedir. Beklenmedik bir alerjik reaksiyon görülme durumunda ise sağlıkçılar önlem almak için hazır durumda beklemektedir. Daha sonraki süreç için görülebilecek yan etkiler ve izlenilmesi gereken durumlar haberimizin devamında belirtilmiştir.

Aşı uygulanan bölgede görülen ağrı,şişlik ve ya kızarıklık olması durumunda aşı uygulanan kolun yüksekte durması gerekmektedir. Soğuk uygulama yapılması ve parasetamol içeren ağrı kesici kullanımı da izlenilmesi gereken yollar arasında bulunmaktadır. Soğuk suya temas elinen havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması ve bu uygulama sırasında buzun cilde direkt olarak temasından kaçınılması tavsiye edilen durumlar arasındadır.

Aşı uygulaması sonrası yorgunluk görüldüğü durumda istirahat etmek ve yeterli derecede sıvı alındığından emin olunması gerekmektedir. Hafif ateş ya da titreme görülme durumunda ise ilgili bölgede şişlik görülme durumuna benzer şekilde parasetamol içeren ağrı kesici kullanımı da önerilenler arasındadır.

Kusma, ishal görülmesi durumunda ise bol sıvı takviyesi yapılmasının yanında beslenme düzeni uygun şekilde yenilenmelidir. Sıvı ya da gıda alınamayacak seviyede kusma görülmesi durumunda ise sağlık kurumuna başvurulması gerekir.

Belirtilen yan etkiler dışında farklı bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Kovid-19 aşısı sonrasında yan etki görülmesi durumunda izlenmesi gereken durumlar haberimizde belirtildiği gibidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER