Aşı Olan Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Aşının Yan Etkisi Var mı?

Türkiye’nin kullanım onayı verdiği koronavirüs aşısı CoronaVac aşısından olan Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, aşının yan etkilerini açıkladı.

Aşı Olan Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Aşının Yan Etkisi Var mı?

Koronavirüs aşısı olarak Türkiye’nin kullanım onayı verdiği, Çinli Sinovac şirketi tarafından geliştirilen aşı dün itibriyle uygulanmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ardından bilim kurulu üyelerinin de olduğu aşı, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da yapıldı. Peki koronavirüs aşısının yan etkileri var mı? Aşıdan olan Bilim Kurulu Üyesi Doçent Doktor Afşin Emre Kayıpmaz, konuya ilişkin konuştu.

Koronavirüs aşısının yan etkileri neler?

Kayıpmaz, aşı olduktan sonra yaşadıklarını anlattı. Aşıdan sonra, aşının yapıldığı yerde çok küçük bir ağrı hissettiğini söyleyen Kayıpmaz, “Bunun dışında baş ağrısı, yorgunluk, kas-eklem ağrısı gibi istenmeye yan etkiler. 48 saat içinde de sonlanıyor bunlar. Aşıya bağlı alerjik reaksiyonlar gözlenebiliyor nadir de olsa. Aile sağlığı merkezleri ve hastanelerde bu durumlara karşı gerekli önlemler alınmış durumda. Aşı olan kişi 15 dakika boyunca izleniyor. Beklenmedik alerjik reaksiyona karşı da önlemlerimiz hazır durumda bekletiliyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın aşı olan insanların verisinin yer aldığı internet sitesini gösteren Kayıpmaz, her geçen gün binlerce insanın daha aşı olduğunu ve sayının hızla attığını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER