Analık Doğum İzni 8 Haftadan 24 Haftaya Çıkartılıyor! Annelere 6 Ay İzin Verilecek

Doğumdan sonra annelere verilen analık doğum izni 2021 yılında 8 haftadan 24 haftaya çıkartılıyor. Böylece doğum yapan anneler 6 ay boyunca çocuklarıyla ilgilenebilecekler.

Analık Doğum İzni 8 Haftadan 24 Haftaya Çıkartılıyor! Annelere 6 Ay İzin Verilecek

Anne sütünün önemine dikkat çekilerek, doğum sonrasında annelere verilen 8 haftalık iznin 24 haftaya çıkartılması hakkında çalışmalar başlatıldı. CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu analık doğum izninin 24 haftaya çıkartılması için meclise kanun teklifi verdi. Teklif kabul edilirse yeni doğum yapan anneler 6 ay boyunca izin hakkı kullanabilecekler.

Kanun teklifiyle ilgil genel gerekçe:

Anne sütü, bebeğin ilk ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine sahip ideal besin kaynağıdır. Anne sütü ilk 6 ayda bebeğin ihtiyacının %100'ünü, 6-12 ayda bebeğin ihtiyacının %50'sini ve 12. aydan itibaren ise %30'unu karşılamaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü ilk 6 ay sadece anne sütü ve 6 aydan sonra ek gıdalarla beraber 2 yaşına kadar emzirme önermektedir.

Anne sütü ile beslenme bebeklerde diyabet, obezite gibi hastalıkların ve diğer birçok hastalığın daha az görülmesine, annede ise; yumurtalık kanseri, rahim kanseri gibi hastalıkların daha az görülmesine neden olmaktadır. Bu nedenlerle sağlıklı bireyler için anne sütü ile beslenmenin teşvik edilmesi gerekmektedir.

Tüm bebekler, anne sütü ile beslenme ve sağlıklı beslenme haklarına sahiptirler. Türkiye Nüfus Araştırması verilerine göre; bebeklerde ilk 6 ay anne sütü ile beslenme 2008 yılında %42 iken bu oran 2013 yılında %30'a düşmüştür. Bu oranın en büyük nedenlerinden biri olarak annelerin çalışma koşulları gösterilmektedir. Kadınların istihdama katılım oranının arttığı son 30 yılda bu oran giderek azalmaktadır. Özellikle kadınların en yoğun istihdam edildiği sektör olan hizmet sektöründe ki uzun çalışma saatleri, yoğun çalışma koşulları nedeniyle anneler ilk 6 ay içerisinde bebeklerinin beslenmesinde ek gıda takviyesine geçmek zorunda kalmaktadırlar.

Dünyanın bir çok ülkesinde analık izin süresi Türkiye'nin önünde yer almaktadır. Örneğin Macaristan'da 20, Hırvatistan'da 24, Slovakya'da 26, Britanya'da 41 hafta olarak analık izin süresi belirlenmiştir.Bu izin süresi ülkemizde ise 8 haftayla sınırlandırılmıştır.

Bu kanun teklifiyle; Sağlık Bakanlığı tarafından da devlet politikası olarak özendirilen emzirme hakkının önündeki yasal engellerin kaldırılarak, analık izninin doğumdan sonra 8 haftadan 24 haftaya çıkarılması ve belirlenen süre zarfından bebeğin sadece anne sütü ile beslenerek sağlıklı bireylerin yetişmesi için gerekli koşulların sağlanması amaçlanmıştır.

analik-dogum-izni-suresi-24-haftaya-cikartiliyor

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu tarafından meclise sunulan kanun teklifi görüşmeleri devam ediyor. Teklifin kabul edilmesi durumunda annelere verilen 8 haftalık izin 24 haftaya yükseltilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER