Rusya'dan kerhen destek!

Rusya, 15 Temmuz gecesi bu işin neresinde? 

Yardım etti mi? 

Ettiyse neden yardım etti? 

Uçaklarını düşürdük. Restleştik. Karşılıklı tersleştik. Üstüne en zor anımızda gelip bize neden yardım etsinler? Hayrına mı yaptılar? 

Sıra kendisine gelecekti ondan korkuyordu diyebilir miyiz? 

Ne alaka deyişinizi duyuyorum. Peki Suriye gündeme geldiğinde birden başımızı 180 derece dönüp Ukrayna da olanlara şaşmadık mı? Kırım'a girerek Ruslarda hamle yapmadı mı? 

Rusya, nükleer başlıklı füzelerimi indiririm Türkiye'ye, ne oluyor orda? Demiştir. Ve hatta, 'Savaş ilan ederim, Türkiye'nin yanındayım,' demiştir. Rusya'da son 6-7 yıldır kriz olduğu ortada. Onların da açmazları var. Dün bir taş oynattı, 1991 de SSCB'nin bütün coğrafyası tarumar oldu. SSCB, ABD ile teknoloji ve silahlanma yarışında altına girdiği ekonomik yük yüzünden çıkan bunalımlar vardı. Akabinde ortak pazar karşısında verdiği kayıplar zayıfladığını iyice ortaya çıkarmıştı. Ve sonunda dağıldı SSCB.

Rusya, şimdi bunun rövanşını almaya çalışıyor. Evet, Rusya sıra kendine geleceğini bildiği için Türkiye'ye 15 Temmuz darbe girişiminde yardım etmiştir. Haklıdır. Sıra da Rusya var. 

Peki diğer tarafta, süper güç imaj tazeliyor, diyebilir miyiz?

Trump'ın verdiği kararı mahkeme iptal etti. Bu Trump'ın karizmasını çizmez. ABD'nin imajını düzeltir. Yeni yapılacak çalışmalarda güven telkin edecek. Adalet, özgürlük ve insan haklarının bayraktarlığına devam edecek(!) Seçim döneminde iç dengeleri harekete geçiren Trump'ın uluslararası ABD imajını yıpratmıştı. Şimdi ABD, misyonunu zedeleyici çıkışları törpülüyor. Önce islam karşıtı söylemleri düzeltilecek. Sonra özellikle islam ülkelerine barış, huzur, adelet götürecek. Allah razı olsun. 

Peki bizde ne oluyor? Asıl soru bu bence, bizde neler oluyor? Biz bu işlerin neresindeyiz? Deveye, 'şikayetin var mı?' Diye sormuşlar. 'Sırtımdaki yük önemli değilde kervanın önünde giden şu eşek yok mu? Çok zoruma gidiyor.' demiş. Bizde muhalefet problemlerinin en önemli iki sebebi: bir, düşünmeden hareket etmek. İki, hiç hareket etmeden sadece düşünmek. 

Bizde durum bu maalesef!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Necmettin Tetik
Necmettin Tetik - 1 yıl Önce

Dostlarımızın çoğalmasını Düşmanlarımızın azalmasını temenni ediyorum. Ülkeler arasındaki ilişkiler "Al Gülüm Ver Gülüm Pazarlığına dönüştü. O zaman gücümüzün farkında olacağız, Masada pazarlığımızı iyi yapacağız, Türkiye'nin muvaffakatı olmadan Amerika, Rusa ve Avrupa Ortadoğu'da at oynatamaz. Bekledikleri hiçbir proje hayat bulamaz. Ortadoğu bataklığında oyalanıp dururlar. Ruslar hiçbir zaman Türke dost olmadılar, Amerika da hiçbir zaman müttefik olmadı, Amerika ile Rusya Ortadoğu yu paylaşmak için anlaşıp masaya otururlarsa, buna karşın Türkiye'nin tavrını berlirleyecek bir stratejisi olmalıdır. Rusya ve Amerika politikası anlaşacakları bir minval üzerine yürüyor