Yaşlılık depresyonunun ilacı gençlerde

İleri yaşlarda başgösteren yalnızlık, iş görememezlik, görme ve duyma bozuklukları depresyonu tetikliyor. Uzmanlara göre yaşlıları depresyondan çıkarmak konusunda en önemli görev gençlere düşüyor.

Yaşlılık depresyonunun ilacı gençlerde

Yaşlılıkla birlikte depresyonun görülme sıklığının arttığını belirten Acıbadem Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Doç. Dr. Berrin Karadağ, yaşlılık depresyonunun nedenlerini anlattı. Ölüm korkusu, yalnızlık, iş görememezlik, idrar kaçırma, görme, duyma bozuklukları gibi rahatsızlıkların yaşlılarda depresyonu tetiklediğini söyleyen Karadağ, ‘’Yaşlılarımızı depresyondan kurtarmak için onları sosyal hayata dahil etmeliyiz. Bunun için de en önemli görev gençlerde!’’ dedi.

Koruyucu pozisyon tetikler

Dünya Sağlık Örgütü’nün kronolojik olarak 65 yaş üstü kişileri yaşlı olarak adlandırdığını belirten Karadağ, ‘’Bu yaş grubu insanlarda depresyonun görülme olasılığı diğer yaşlara göre çok daha fazla. Çünkü yaşlanmayla birlikte hem maddi hem manevi kayıplar artıyor. Maddi olarak yaşlı bir insan yetilerini yitiriyor, başkalarına muhtaç hale geliyor. İşe yararlılık, fonksiyonellik kayboluyor. Emeklilik ardından kişi kendisini topluma hiç bir faydası olmayan bir de sanki toplumu sömüren bir formatta görüyor. Burada çok önemli bir nokta gençlere düşüyor. Gençler çevrelerindeki yaşlıların hayata katılmalarını sağlamak için, fonksiyonelliklerini sürdürebilmeleri için bir takım görevler almasına izin vermelidir. Mesela annemiz babamız çocuklarımıza bakmasın, ev işi yapmasın, alışveriş yapmasın, yorulur, her şeyi biz yapalım pozisyonunda olmak depresyonu tetikler. Yapılması gereken tabi ki mümkün ölçüde işlevselliğinin devamını sağlamak olmalıdır.’’ dedi.

Uyuyup uyanamama korkusu

Depresyonun fazla olmasının bir diğer nedeninin ölüm korkusu olduğunu söyleyen Karadağ şu bilgileri verdi:  “Önce büyüklerin ardından yaşıtların, arkadaşların vefatı elbette ölüm korkusunu getirir. Ölüm korkusu beraberinde uyku düzensizliğini getirir. Çünkü yaşlı insan daha çok gece değil, gündüz uyur. Gece, yalnız kaldığında uyuyup uyanamama korkusu yaşar. Bu da depresyonu tetikler. Ama yaşlı kişiyi hayata katma depresyon eşiğinde olan yaşlıyı kurtarıcı niteliktedir. Yaşlı insanların  dışarıya karşı düşünce ve hislerini belli etmede de bir maskelenme meydana çıkar. Bunların hepsi toplumsal bazı özelliklere bağlıdır. Ne yazık ki artık o büyük ve yaşlılara saygı kavramı toplumumuzda eskisi kadar yok. Yaşlıların problemlerini etrafa anlatmamaları, içe kapanmalarının sebebi de aslında biraz budur. Yaşlılar tecrübelerinden yararlanacağımız bir başvuru kitabımız olmalıdır. Torunlarıyla meşgul olan yaşlılarda fiziksel ve ruhsal açıdan geriye gidişin engellendiği görülmüştür. Hayata katmak dediğimiz de tam olarak bu. Yani torunlar yaşlılardan tecrübelerini alırken, yaşlılar da torunlardan gençlik alıyor.”

BOL BULMACA ÇÖZÜN AZ KALORİ ALIN

Sağlıklı yaşlanmanın sırlarını anlatan Karadağ, bu hususlara kişisinin tüm hayatı boyunca dikkat etmesi gerektiğini belirterek şu önerilerde bulundu:

- İlk olarak her yaşta beslenme şeklimize özen göstermeliyiz.

- Bedensel aktivitelerimizi ihmal etmemeliyiz.

- Düzenli sağlık kontrolleri mutlaka yapılmalıdır.

- Kişiler yaş ilerledikçe yeme miktarını mutlaka azaltmalıdır. Çünkü belli bir yaşın üzerinde yenen yemekler yağ olarak depolanır.

- Sıvı alımına dikkat edilmeli. Özellikle her yaşlının baş ucunda 1,5 litre su şişesi olmalı ve o suyu bitirmelidir.

- Yaşlılarımız zihinlerini canlandırmak için sık sık bulmaca gibi zihni çalıştıran beyin egzersizi yapmalı ve güncel olayları takip etmelidir.

YORUM EKLE