Yargı yasası komisyondan geçti!

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını öngören yargı paketi Meclis Adalet Komisyonu'ndan geçti. AK Parti önergesiyle 22 maddelik tekliften, yasa öncesi yapılan dinlemeleri geçersiz hale getiren madde çıkarıldı.

Yargı yasası komisyondan geçti!

Meclis Adalet Komisyonu'nun 34 saat süren "yargı paketi" mesaisi sona erdi.

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını da öngören yasa tasarısı komisyonda kabul edildi.

Paketle Terörle Mücadele Kanunu'nda yer alan ve ÖYM'lerin kuruluşunu düzenleyen 10. madde kaldırılacak.ÖYM'lerin baktığı tüm dosyalar da ağır ceza mahkemelerine devredilecek.

Tasarı, tutukluluk süresine yönelik bir düzenleme de getiriyor. Buna göre, tutukluluk süresinde üst sınır 10 yıldan 5 yıla inecek. Bu süre ceza muhakemesi alanına giren suçlarda bu süre bir yıl uzatılabilecek. 

Gözaltına almada ise kişinin bir suçu işlediğini düşündürebilecek emarelerin varlığı yerine, kişinin bir suçu işlediğini gösteren somut delil varlığı aranacak.

TARTIŞILAN MADDE ÇIKARILDI
22 maddelik tekliften AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel'in kabul edilen önergesiyle bir madde çıkarıldı.

Tekliften çıkarılan 17. madde, kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle alınmış ve devam etmekte olan iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması; gizli soruşturmacı ve teknik araçlarla izleme koruma tedbirleri bakımından bu kanunla kabul edilen usule ve koşullara göre bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren onbeş gün içinde yeniden karar alınması zorunluluğu getiriyordu.

Teklifte yer alan bu maddeye, 17 Aralık soruşturmasına engel olacağı gerekçesiyle muhalefet tepki gösteriyordu.

Düzenlemenin önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi bekleniyor.

YORUM EKLE