Tunus Cumhurbaşkanı Sibsi'den 'Libya' açıklaması

Tunus Cumhurbaşkanı Sibsi'den 'Libya' açıklaması

Tunus Cumhurbaşkanı Sibsi'den 'Libya' açıklaması

Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi, Libya'ya karşı olası bir askeri operasyonun doğuracağı tehlikeler konusunda uyarıda bulundu.

İdari yıl başlangıcı olması nedeniyle başkent Tunus'taki Kartaca Sarayı'nda diplomat ve yetkililerin tebriklerini kabulünde konuşan Sibsi, Libya'ya karşı olası bir askeri operasyonun tehlikeleri konusunda uyarıda bulundu.

Libya'nın hassas bir süreçte olduğunu ifade eden Sibsi, Libya'da gerçekleştirilecek herhangi bir askeri operasyonda olası tehlikelere dikkat çekerek, bu konuda Tunus ve diğer komşu ülkelerle istişarenin zorunlu olduğunu vurguladı.

Libya'nın terör hücrelerinin sahnesi haline geldiğini söyleyen Sibsi, komşu ülke olması bakımından Tunus'un özel bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Sibsi, Tunus'un zor şartlar altında olmasına rağmen Libya'nın yanında olmayı sürdüreceğini belirterek, "Tunus, Libyalı kardeşlerinin yüzüne karşı kapılarını hiçbir zaman kapatmayacaktır" dedi.

Son dönemde Tunus gündemini başta ülke güvenliği olmakla birlikte Libya'daki istikrarsızlık oluşturuyor. Tunus'ta yetkililer ve siyasi çevreler ülkenin içinde bulunduğu güvenlik krizinin temel nedenlerinden birinin Libya'daki istikrarsızlık olduğunu düşünüyor.

Öte yandan Cezayir'in de Libya'ya askeri operasyona temelden karşı olduğu ve siyasi çözüm yollarının tercih edilmesi gerektiği konusunda Tunus ile benzeri görüşlere sahip olduğu biliniyor.

YORUM EKLE