Töhob'den 'Ücretsiz Halk Otobüsü İçin Kritik Gün' Başlıklı Haberle İlgili Açıklama

Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), bazı gazetelerde yer alan 'Ücretsiz halk otobüsü için kritik gün!' başlıklı haberle ilgili açıklama yaptı. Yapılan haberin doğruyu yansıtmadığı belirtilerek, Özel Halk Otobüslerinin ücretsiz yolcuları taşımayacağı yönündeki bilginin asılsız olduğu kaydedildi.

Töhob'den 'Ücretsiz Halk Otobüsü İçin Kritik Gün' Başlıklı Haberle İlgili Açıklama

Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), bazı gazetelerde yer alan "Ücretsiz halk otobüsü için kritik gün!" başlıklı haberle ilgili açıklama yaptı. Yapılan haberin doğruyu yansıtmadığı belirtilerek, Özel Halk Otobüslerinin ücretsiz yolcuları taşımayacağı yönündeki bilginin asılsız olduğu kaydedildi.

Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), bazı gazete ve internet sitelerinde yer alan "Ücretsiz halk otobüsü için kritik gün!" başlıklı haberle ilgili açıklama yaptı. TÖHOB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yüksel konuyla ilgili bir yazılı açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada, "7 Eylül 2015 tarihinde Ankara'da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda gerçekleşen toplantıya özel halk otobüslerini temsilen altı kişiden oluşan Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) heyeti katılmıştır. Yapılan görüşmelerde ilgili kurumların görüşleri sözlü olarak iletilmiş, TÖHOB olarak kanunun uygulanmasına yönelik görüş ve düşünceleri içeren bir raporda, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne sunulmuştur. Bu raporda yalnız İstanbul için değil Türkiye'nin tüm kentleri için geçerli olacak değerlendirmeler yapılmış ve bedelin belirlenmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar vurgulanmıştır. Dolayısıyla özel halk otobüsleri adına tek bir rakam belirtilmemiş, kamu yetkilileri tarafından da bir rakam telaffuz edilmemiştir. Aylık gelir desteği ödemesi ile ilgili rakamın belirlenmesine dönük çalışmalar, Maliye Bakanlığı bünyesinde sürdürülmektedir" ifadesine yer verildi.

Özel Halk Otobüsleri'nin ücretsiz yolcuları taşımayacağı yönündeki bilgilerin asılsız olduğu belirtilerek, "Ayrıca ücretsiz yolcuların Halk Otobüsleri tarafından taşınması,6637 sayılı kanun maddesi gereğince yapılmaktadır. Bu nedenle Özel Halk Otobüslerinin ücretsiz yolcuları taşımayacağı yönündeki bilgiler de gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyunun ve ilgililerin dikkatine önemle sunarız" denildi.

YORUM EKLE