TİKA'dan Erbil'e eğitim desteği

TİKA'dan Erbil'e eğitim desteği

TİKA'dan Erbil'e eğitim desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Erbil'de 14 okulun onarım ve donanımını üstlendi.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, kurum Irak'ta 2014'ten bu yana Erbil ve Kerkük'te insani yardımlar başta olmak üzere birçok alanda gerçekleştirdiği kalkınma projelerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA, Erbil'de 10'dan fazla okulun onarım ve donanımını üstlenip, 350 öğretmen ve yöneticiye gıda yardımında bulundu.

TİKA bölgede gerçekleştirdiği yeni projeyle Doğuş Türkmen İlköğretim Okulu, Akkoyunlu Türkmen İlköğretim Okulu, Fuzuli İlköğretim Türkmen Okulu, Yunus Peygamber İlköğretim Türkmen Okulu, Karakoyunlu İlköğretim Türkmen Okulu, Sultan Muzaffer İlköğretim Türkmen Okulu, Selçuk İlköğretim Türkmen Okulu, Türkmen Garibi Kız Lisesi, Türkmen Atabak Temel Okulu, Türkmen İmadettin Zengi Erkek Lisesi, Türkmen Oğuzhan Erkek Temel Okulu, Türkmeneli İlköğretim Türkmen Okulu, Barış İlköğretim Türkmen Okulu ve Eyyübi Okullarının onarımı üstlendi.

Onarımı yapılacak okullara ayrıca bilgisayar, sıra, masa, dolap, klima ve jeneratör gibi malzemeler temin edilerek donanım desteğinde de bulunulacak.

- "350 aileye gıda kolisi yardımı"

Öte yandan, Irak da yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntılar nedeniyle söz konusu okullarda ve talepte bulunan diğer Kürt ve Hristiyan okullarında çalışan öğretmen ve görevlilere TİKA tarafından Türkmen, Kürt ve Hristiyan milletvekillerinin katılımıyla temel gıda maddelerinden oluşan 350 gıda kolisi dağıtımı yapıldı.

Gıda dağıtımı, Erbil Başkonsolosluğu yetkilileri, Kuzey Irak Parlementosu ITC Milletvekili Aydın Maaruf, Kürt Milletvekili Kemal Yelda, Hristiyan Milletvekili Dr. Sürüt Serim, Erbil Eğitim Müdürü Fehmi Polis, Türk Kızılay'ı Irak Delegasyon Başkanı Şafak Lostar ve TİKA yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

YORUM EKLE