TGC: Başbakan gazetecileri azarlamaktan vazgeçmeli

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın soru soran gazetecilere yönelik sözlerini eleştirdi. Cemiyet, "Başbakan, gazeteci azarlama alışkanlığından vazgeçmeli." dedi.

TGC: Başbakan gazetecileri azarlamaktan vazgeçmeli

TGC Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, “Halkın bilgi edinme ve gerçekleri öğrenme hakkı için çalışan gazetecilerin görevlerini yapamaz hale getirilmesinin bedelini Türkiye ağır ödemektedir. Başbakanı gazetecileri azarlama alışkanlığından vazgeçmeye davet ediyoruz.” denildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: "İktidarın gazetecilere yönelik hedef gösterme, itibarsızlaştırma, soru sordurmama alışkanlığını endişeyle izliyoruz. İktidarı eleştiren yayın organlarına akreditasyon uygulanmasının, haber almalarının engellenmesinin her gün bir yeni örneğiyle karşılaşıyoruz. Başbakanın hoşlanmadığı her haber için medya kuruluşlarının aranıp haberin yayından kaldırtılması, açıkça ‘bu tür şeyleri de öğretmek zorundayız’ denilmesi, demokrasi adına vahim bir durumdur.

Medya yöneticilerinin de kamu yararını gözeten haber yapan gazetecileri işten attıklarını rahatlıkla ifade etmeleri, basın özgürlüğü açısından nasıl bir karanlık tabloyla karşı karşıya olduğumuzu bir kez daha göstermiştir. Basın toplantılarında soru sorabilen gazetecilerin azarlanması, hedef gösterilmesi, nasıl soru sorması gerektiğinin anlatılması çağdaş demokrasi ile bağdaşır bir tutum değildir. 

Bir kez daha Başbakanı işsizlik, dava açılma ve tutuklanma tehdidi altında halkın bilgi edinme ve gerçekleri öğrenme hakkı için çalışan gazetecileri azarlamaktan vazgeçmeye, basın özgürlüğüne saygı göstermeye davet ediyoruz.”

YORUM EKLE