Soğuklar şimdilik 18 can aldı

ABD bir kez daha kar fırtınası ve aşırı soğukların etkisi altında. 22 eyaleti etkileyen kötü hava koşulları en az 18 kişinin ölümüne neden oldu. 7 bine yakın uçak seferi iptal edildi. İngiltere de son 250 yılın en yağışlı kışını geçiriyor.

Soğuklar şimdilik 18 can aldı

Tarihinin en sert kışlarından birini geçiren ABD, yeni bir kar fırtınasının etkisi altına girdi. Ülkenin güneyini vuran kar ve buz fırtınası, doğu yakasındaki eyaletlere ulaştı. 22 eyaleti etkileyen kar fırtınası şu ana kadar 18 kişinin ölümüne neden oldu.

Ölümlerden biri New York'ta hamile bir kadının kar küreme aracı altında kalmasıyla meydana geldi. 36 yaşındaki kadının sezaryenle alınan bebeği yaşama tutundu.

Diğer eyaletlerin aksine okulları tatil etmeyen New York valisi Bill de Blasio yoğun eleştirilere hedef oldu. Bir basın toplantısı düzenleyen vali Blasio kararını savundu.

New York valisi Bill de Blasio, "Eyaletimizdeki birimler ve hizmetler normale göre yavaş da olsa işler durumda. Okulları tatil etmek kolay alınabilecek bir karar değil. Birçok New Yorklu bu zor koşullarda çalışırken çocuklarının okullarda güvende olduğunu biliyor" dedi.

ABD genelinde yaklaşık 750 bin kişi elektriksiz kaldı.

Kar fırtınası özellikle başkent Washington'i de etkiledi. Resmi daireler ve okullar tatil edildi,  kongre binası kapatıldı.

Washington'a 30 santimetre kalınlığında kar düşerken, New York'ta kar kalınlığı 15 santime ulaştı. Uzmanlar bu 'tarihi ölçekteki' hava olayının Atlanta bölgesini 1973'te vuran fırtınayla kıyaslıyor.

ABD Başkanı Barack Obama Güney Carolina ile Georgia'nın kuzey kesimlerini felaket bölgesi ilan etti. Obama'nın bu kararıyla, söz konusu bölgelere federal yardımın önü açılacak.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve FED Başkanı Janet Yellen'ın katılacağı konferanslar iptal edildi. Kara ve havayolu trafiği adeta felç oldu. Ülke çapında 7 bine yakın uçak seferi iptal edildi.

Kötü hava koşullarının vurduğu bir diğer ülke ise İngiltere oldu. Son 250 yılın en yağışlı kışını geçiren İngiltere'de bugün için yine şiddetli yağış ve rüzgar uyarısı yapıldı.

Felaket bölgesinde bulunanlar bir yandan yeni fırtınaya hazırlanılırken, yardım ekipleri binlerce evi etkileyen elektrik kesintilerini gidermeye çalışıyor.

Meteoroloji Dairesi yetkilileri, İngiltere'nin güney batısı için şiddetli yağış, güney sahiline ise şiddetli rüzgarlara "hazırlan" anlamına gelen "turuncu alarm" verdi. İngiltere İklim Dairesi 17 bölge için ciddi, 300 kadar bölge için ise daha küçük boyutta su baskını uyarısı yaptı.

Kuzey İrlanda, İskoçya'nın güneyi ve İngiltere'nin kuzeyinde şiddetli kar yağışı olabileceği konusunda da uyarı yapıldı.

İngiltere'yi saran fırtına ve yağışlarda Aralık ayından bu yana toplam 5 bin 800 ev sular altında kaldı. Çarşamba günkü fırtınada 130 bin evin elektriği kesildi.

Uzmanlar bunun 1776 yılından beri, yani son 250 yıldır yaşanan en yağışlı kış olduğunu söylüyor.

 

YORUM EKLE