Sedef tedavisine balık, kivi ve kereviz

Bir cilt problemi olan sedef, bağışıklık sistemindeki bozukluktan kaynaklanıyor. Herhangi bir ilacı bulunmayan bu hastalığın çaresi ise mutfaktan geçiyor. Prof. Mocan tedavi için balık, kivi ve kereviz öneriyor...

Sedef tedavisine balık, kivi ve kereviz
Çağımızın hastalıklarından biri olarak gösteriliyor. Bir deri hastalığı olarak bilinse de herhangi bir ilacı bulunmuyor. Peki kişilerin hayat kalitesini düşüren sedefe karşı neler yapmalı? İşte bu sorunun cevabını Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan veriyor. "Sedef hastalığı saçlı deride, tırnakta, elde, ayakta, gövdede, dizde, dirsekte kısaca tüm vücudu etkileyen bir hastalıktır" diyen Mocan, beslenmenin son derece önemli olduğunu belirtiyor. Sedefin bulaşıcı olmadığını söyleyen Prof. Mocan, hastalara şu önerilerde bulunuyor.

SARIMSAK ETKİSİ...
Az yağlı özellikle de doymuş yağı düşük bir diyet, sedefin azalmasında etkilidir.

Bol yağlı balık yemek veya takviye almak sedef hastalığında alevlenmeyi önleyebilir. Yağlı balıklar, aynı zamanda ağır sedef hastalıklarında kullanılan D vitamini açısından zengindir. D vitamini ise sedef hastalığı tedavisinde kullanılan bir vitamindir.

Kereviz, maydanoz, marul ve misket limonunun içinde bulunan maddeler sedefin iyileşmesine yardımcı olur.

Sedef hastaları mutlaka ıspanak, marul, lahana, havuç, şeftali, kayısı gibi besinleri tüketmelidir. Zira bu besinler yaraların daha hızlı kapanmasına yardımcı olabilir.

Soğan, sarımsak, tavuk, deniz mahsulleri, buğday tohumu, kepek, ton balığı, domates ve brokolide bulunan selenyum sedefli hastalarda yaygın görülen pul pul kepeklenmeyi ortadan kaldırabilir.

C vitamini deposu olan kivi, portakal mango ve domates de sedefle mücadelede önemli besinlerdir.
YORUM EKLE