'Sanata ve sanatçıya mahalle baskısı yapılmasına izin vermeyeceğiz'

Erdoğan: Kılıçdaroğlu, "adam gibi tıpış tıpış sandığa gideceksiniz, oy kullanacaksınız” diyor. "Tıpış tıpış gideceksiniz" diyen kişi utanmadan bir de çıkıp diktatör yakıştırması yapıyor

'Sanata ve sanatçıya mahalle baskısı yapılmasına izin vermeyeceğiz'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy verme çağrısı yaptığı konuşmasını eleştiren Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Tayyip Erdoğan, “CHP Genel Müdürü ne diyor, “adam gibi tıpış tıpış sandığa gideceksiniz, oy kullanacaksınız” diyor. Bir de seçmene kaba bir dille emir veriyor, talimat veriyor. Tıpış tıpış sandığa gideceksiniz diyen kişi utanmadan bir de çıkıp diktatör yakıştırması yapıyor. Diktatör aranıyorsa senden daha güzel diktatör olmaz. Kendi mesai arkadaşlarıyla bir kez adayın istişaresini yapmayan, sonra da seçmenine tıpış tıpış sandığa gideceksiniz diyenden daha başka bir diktatör olamaz” dedi.

AKP’nin Köşk adayı Başbakan Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmede bulunuyor.

Canlı takip:

Erdoğan'ın açıklamarından satırbaşları şöyle:

Başbakan ve bakanlar dahi düzenli olarak bir araya gelip, ülkenin sorunlarını istişare edemiyordu.

Biz hükümet görevini devraldığımızdan günden bugüne, birkaç istisna dışında her iki haftada bir Bakanlar Kurulumuzu düzenli olarak topladık.

İcra makamında bunu yaparken AK Parti grubu olarak TBMM’yi de önceki tüm dönemlerden farklı bir şekilde verimli olarak çalıştırdık.

Bu yıl da çok önemli yasalar için Meclis’i açık tutmaya devam ediyoruz. Geçen hafta 10 Temmuz’da terörün sonlandırılması ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine dair kanunu çıkararak çözüm süreci yolunda ileri bir safhaya geçtik.

İnşallah bu hafta ve önümüzdeki hafta yoğun şekilde çıkararak, Ramazan bayramı öncesinde bu kanunu çıkararak Meclis’i tatile sokacağız.

Soma’da elim maden kazasının ardından devletimiz bütün imkanlarını seferber etti, milletimiz de örnek bir dayanışma sergiledi.

Hayatını kaybeden 301 madencimizden 234’ünün yakınlarına aylık bağlama işlemleri tamamlandı.

67 şehit madencimizin yakınları mevcut yasadan dolayı bu haktan istifade edemiyordu, bu kanun değişikliğiyle aylık bağlama imkanı getiriyoruz.

Bu tasarıyla Soma’da hayatını kaybeden şehitlerimizin SGK’ya olan her türlü borçlarını siliyoruz.

Aylık bağlanacak anne ve babalar için muhtaçlık kriterini kaldırıyoruz, 1 şehit yakının kamuda istihdamını sağlıyoruz.

301 madencimizin 630 yakınına ve hala o işletmenin sigortalısı olan 2640 madencimize 6 ay boyunca net maaşları ödenmeye başlanıyor.

Tasarının kanunlaşmasıyla Türkiye genelinde madencilerimize asgari ücretin iki katından az ücret ödenemeyecek. 

Madencilerimiz için 55 olan emeklilik yaşını 50 yaşına indiriyoruz. Böylece madencilerimiz 43 yaşında emekli olma şansı kazanacak. Madencilerimize fazla çalışma yaptırılamayacak. Zorunlu nedenlerle fazla çalışma yaptırılırsa mesai ücretleri yüzde 100 arttırılarak ödenecek. Madencilerimizin iş kanunundaki yıllık izin sürelerini de bu tasarıyla 4er gün artırıyoruz. 

Soma'da ciddi bir milli dayanışma örneğine tanık olduk. Yardım hesabında toplanan miktar dün itibariyle 46 buçuk milyon liraya ulaştı. Nakdi yardımlar içinde 16,8 milyon liralık yardım miktarıyla TOBB en büyük katkıyı yaptı teşekkür ediyoruz. Nakdi yardıma ek olarak aileleri muhafaza etmek ve hayatlarını kolaylaştırmak için birer konut bağışlayan yani toplamda 301 konut bağışlayan Doğuş Holding'e, ikinci bir 301 konut bağışlayan Gaziantep Organize Sanayi Başkanlığını da teşekküre ediyorum. 

Bu elim olayda hayatını kaybeden kardeşlerimiz 434 evladı emanet bıraktı. Bunlar arasında eğitim çağında olan yeni doğanlar da dahil 389 çocuğumuz ve gencimiz bulunuyor. Bu çocuklarımıza burs sağlama vaadinde bulunan vakıf ve derneklerimize de özellikle teşekkür etmek istiyorum. AFAD'ta toplanan yardımların nasıl değerlendirileceğini de karara bağladık. Bugün sizlerle paylaşmak istiyorum. 46 buçuk milyon lirayı hayatını kaybeden 301 işçimizin ailelerine 154 bin 450'şer lira olarak paylaştırıyoruz. Yani yakınlarını kaybeden her bir aileye 154 bin 450 lira ödeme yapılacak. Ailelere kendi barınma ihtiyaçları için ve sabit gelir kaynağı oluşturmak üzere 2'şer adet konut yaptırılacak. Bu konutlar içinde camisi okulu parkı bulunan siteler şeklinde tasarlanıyor. Konutlar Doğuş Holding tarafından bizzat inşa edilecek. Gaziantep Sanayi Odası vasıtasıyla da TOKİ tarafından yaptırılacak. Çocuklarımıza eğitim hayatları boyunca vakıf ve dernekler tarafından burs sağlanacak. Gençlik bakanlığı ihtiyaç halinde bu çocuklarımıza burs ve yurt konusunda öncelik tanıyacak. Yardım kampanyasını bu vesileyle sonlandırdığımızı da ilan ediyorum. Bağış yapan hayırsever herkese teşekkür ediyorum. Allah bir daha bizi böyle acı bir imtihan ile imtihan etmesin. 

Meclis ve hükümet çalışmalarımız devam ederken cumhurbaşkanlığı seçimlerimiz için mitinglerimiz de sürüyor. 5 temmuzda samsunda ilk adımı attık. Ertesi gün Canik, Tekkeköy'de açık hava mitingi yaptık. Ardnıdan Erzurum mitingini yaptık. Denizli Tokat ve Yozgat mitinglerimizi de yaptık. Akşamları da çok geniş katılımlı iftarlarda vatandaşlarımızla buluştuk. Maalesef diğer adaylardan bir tanesi şunu söyledi bizi üzdü. "Bizim iftarlarımız çok lüks yapılıyor" dedi. Kılavuzu karga olanın malum hali... Bunlar da böyle.

Onlar kirli hesaplar üzerinde ittifak yapıyorlar, biz ise milletimizle ittifak yapıyoruz.

2007’de anayasa değişikliği halk oylamasına sunuldu ve yüzde 69 oranında evet oyu çıktı. 2012’de yine yüzde 58 evet çıktı.

CHP’ye gönül veren kardeşlerim doğruyu görüyor ve oyunu bizden yana kullanıyor. MHP’ye gönül veren kardeşlerim de partisinin nasıl kirli bir ittifak içine girdiğini görüyor ve oyunu bizden yana kullanıyor. HDP seçmeni de aynı şekilde davranıyor. SP’ye, BBP’ye destek veren kardeşlerim de böyle zamanlarda destek veriyor.

10 Ağustos’ta tüm AK Partililerin oyunu alacağımıza, diğer partilerden de kardeşlerimizin oylarını alacağımıza inanıyorum.

Tabanda özellikle CHP ve MHP yönetimine yönelik ciddi bir tepki var. CHP gitti, kendi siyasetiyle, dünya görüşüyle uzaktan yakından alakası olmayan, sanal, ithal bir adayı, bir zatı CHP seçmenine adeta dayattı.

CHP Genel Müdürü ne diyor, “adam gibi tıpış tıpış sandığa gideceksiniz, oy kullanacaksınız” diyor. Bir de seçmene kaba bir dille emir veriyor, talimat veriyor.

Tıpış tıpış sandığa gideceksiniz diyen kişi utanmadan bir de çıkıp diktatör yakıştırması yapıyor. Diktatör aranıyorsa senden daha güzel diktatör olmaz.

Kendi mesai arkadaşlarıyla bir kez adayın istişaresini yapmayan, sonra da seçmenine tıpış tıpış sandığa gideceksiniz diyenden daha başka bir diktatör olamaz.

Ayrıntılar geliyor…

YORUM EKLE