Rus müzik grubundan başsavcıya 'yolsuzluk klibi'

Rus müzik grubundan başsavcıya 'yolsuzluk klibi'

Rus müzik grubundan başsavcıya 'yolsuzluk klibi'

Rus müzik grubu Pussy Riot, Rusya Başsavcısı Yuriy Çayka'yı, hakkındaki yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları nedeniyle son kliplerinde eleştirdi.

Grup üyelerinin, savcı kıyafetleriyle çektiği ve "Chaika" adını verdiği şarkının klibinde, "Ben Vatanseverim. Rusya'yı seviyorum. Almak, öldürmek ve çalmakta vatanıma sadığım" gibi ifadeler yer aldı.

Şarkıda, Rusya'nın Ukrayna'daki krize müdahalesine de değinilerek, Ukrayna'da ayrılıkçıların kontrolündeki bölgeye 'Novorusya' (Yeni Rusya) denildiği hatırlatılıyor. "Eğer bana Novorusya'yı kuralım mı diye sorarlarsa, kuralım derim. Çünkü Rusya ne kadar büyük olursa süt sağımı o kadar fazla olur" sözlerinin yer aldığı şarkının klibinde, bir Rus hapisanesinde gözaltındakilere yapılan kötü muameleler de gösteriliyor.

Grup üyesi Nadejda Tolokonnikova, Rus basınına yaptığı açıkalamada, klip için Başsavcı Çayka ve oğulları hakkında çekilen "yolsuzluk belgeseli"nden esinlendiklerini belirtti.

Rusya'da muhalefet, Başsavcı Çayka'nın çocuklarının, babalarının pozisyonundan faydalanarak iş hayatında ilerlediği ve çeşitli yolsuzluklara karıştığını iddia etmişti.

Rus punk rock müzik grubu Pussy Riot üyeleri, Moskova'daki Kurtarıcı İsa Kilisesi'nde Putin aleyhinde şarkı söyledikleri için ikişer yıl hapse mahkum edilmiş ve afla salıverilmişti.

YORUM EKLE