Nefes darlığını ciddiye alın

Nefes darlığında erken tanının, nefes darlığının altında yatan hastalığın ilerlemeden durdurulması için önemli olduğu bildirildi.

Nefes darlığını ciddiye alın
AA
Ahi Evren Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Celal Tekinbaş, nefes darlığının hastalık olmaktan ziyade bir hastalık belirtisi olduğunu belirtti.

Nefes darlığının yorucu fiziksel aktiviteler sonucunda metabolizmanın hızının artmasına neden olabildiğine değinen Tekinbaş, "Bu tür nefes darlığı geçici ve normaldir. Bunun dışında eğer herhangi bir neden yokken kişi istirahat halindeyken nefes alıp vermekte zorluk çekiyorsa bu, nefes darlığına neden olan bir hastalığın belirtisi olabilir" dedi.

Nefes darlığının kısmen göreceli bir konu olduğunu anlatan Tekinbaş, "Hasta aşırı hareket yapmamış olmasına ve herhangi bir sağlık sorunu da bulunmamasına rağmen nefes darlığı çektiğini söyleyebilir. Bu duruma psikolojik nefes darlığı diyebiliriz. Bu noktada da psikolojik hastalığın tedavi edilmesi gerekiyor. O da bir hastalığa bağlı ama aksi ispat edilmedikçe biz psikolojik demiyoruz" diye konuştu.

Doç. Dr. Celal Tekinbaş, nefes darlığı tedavisi için öncelikle nefes darlığının sebeplerinin belirlenmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Nefes darlığında erken tanı, nefes darlığının altında yatan hastalığın ilerlemeden durdurulması için önemlidir. Nefes darlığı çekenler birçok hastalığın belirtisini taşıyabilir. Bu nedenle nefes darlığı tıbbi bir değerlendirme gerektirecek akciğer ve kalp hastalıklarının habercisi olabilir. Bunun için bize başvuran hastalara fiziksel muayene, EKG ve çeşitli testler yaparak hastalığın neden kaynaklandığını araştırıyoruz."

Nefes darlığının altında yatan hastalığı bulduktan sonra da o hastalığın tedavisini yaptıklarını dile getiren Tekinbaş, "Nefes darlığından şikayet edenlerin sigarayı kesinlikle bırakmaları, ağır yemekleri de terk etmeleri gerekir. Nefes darlığının nedeni önemli bir hastalık olabileceği için nefes almakta zorluk hisseden kişilerin, zaman kaybetmeden hekime başvurmaları gerekir" dedi.

Tekinbaş, hastalığın hızlı seyretmemesi için hastaların bu konuda bilinçli davranarak tedavilerine başlamaları gerektiğini sözlerine ekledi.
YORUM EKLE