Muhtarlar Bilgi Sistemi Tanıtıldı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Muhtarlar Bilgi Sistemi tanıtılırken, 1. Gündoğan Mahallesi Rüzgar Caddesi üzerinde yapılması planlanan 31 konutun temeli de atıldı.

Muhtarlar Bilgi Sistemi Tanıtıldı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Muhtarlar Bilgi Sistemi tanıtılırken, 1. Gündoğan Mahallesi Rüzgar Caddesi üzerinde yapılması planlanan 31 konutun temeli de atıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Muhtarlar Bilgi Sistemi tanıtım toplantısı Balkonuk Center'da geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Altıeylül, Karesi, Balya, Bigadiç, Dursunbey, Kepsut, Sındırgı, Savaştepe, İvrindi ve Susurluk ilçelerinden mahalle muhtarlarının katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Beyaz Masa Kurucusu- İletişim Stratejileri Uzmanı ve Öğretim Görevlisi Cevdet Tellioğlu "Muhtarlar Bilgi Sistemi" hakkında teknik bilgi verdi.

Konuşmasına ülke istikrarı ve huzuruna yönelik terör olaylarını kınayarak ve vatan uğruna şehit olan güvenlik güçlerine rahmet dileyerek başlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, "Muhtarlar Bilgi Sistemi' programıyla muhtarların yerel yönetimlerde daha fazla kendini hissettireceğini belirtti. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin bir buçuk yıllık dönemde Balıkesir'in önemli değişim süreci yaşadığına dikkat çeken Başkan Uğur, "Hepimizin malumudur ki; ülkemiz, son yıllarda önemli bir değişim süreci yaşıyor. Gerçekleştirmek için, büyük uğraşlar verdiğimiz bu değişimin en önemli bileşenlerinden biri de; hiç kuşkusuz ki yerelden yönetim tarzımız, birlikte yönetimimiz olmalıdır. Şehrimiz, coğrafyamız, kültürümüz, velhasıl bizi ülke yapan her şey, bizden yeni bir yaklaşım, yeni bir yöntem bekliyor; biz misyonumuzun farkında olmalıyız ve bugünümüze bakarsak, geçen yıllara rağmen çok önemli mesafeler aldığımız ortaya çıkacaktır. Memnuniyetle söylüyorum ki, her şeye rağmen bugün ülkemizde, çok önemli yerel yönetim uzmanları, birliktelikler ve onların bir kısmının fedakarlıklarıyla, çalışmalarını sürdüren birbirinden değerli belediye başkanları, muhtarlar ve çeşitli kadrolarımız var. Yıllardır çok önemli mesafeler aldığımız yerel yönetim yolculuğunda, atmamız gereken adımlar; hiçbir ayrım yapmaksızın, herkesi kucaklamaktan ve onları desteklemekten geçiyor. Uzmanlık birikimine, uygulamalarına güvendiğimiz herkesi, başka hiçbir kıstas aramaksızın elimizden geldiğince desteklemekten geçiyor. Büyükşehir belediyesi sınırları içerisindeki, en ücra köşede görülen, vatandaş sayısı en az muhtarlığımızdan, merkezdeki en kalabalık nüfusu olan muhtarlığımıza kadar herkesi, bu memleketin has evladı olarak görmek ve desteklemekten geçiyor" dedi.

BİR BÜYÜK AİLE OLMANIN HAZZINI YAŞAYACAĞIZ

Mahallelere yeni eserler kazandırmak, sorunlara kalıcı ve hızlı çözümler üretmek için oluşturulan sistemle muhtarların istedikleri anda belediyelere mesajlarını ulaştırabileceğini kaydeden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, "Etkinliklerimiz, ihtiyaçların belirlenmesi, ilk nokta olan mahalle bazına yönelecektir. Sizlerin sisteme dâhil edecekleri mahallenizdeki tüm kaynaklar; bizleri o mahallede neye ağırlık verebileceğimiz, insanımızın hangi yatırımlara, eğitimlere ihtiyacı olabileceği konularında, yönlendirecektir. Muhtarlarımız, ihtiyaçlarını arkadaşlarımızın sunduğu ve sizler için yaptığımız bu program vasıtası ile bize ulaştıracak ve onlara göre planlama yapma imkânı bulacağız. Yani artık, beldemizi, muhtarlarımızın da yönlendirmeleri ile birlikte yöneteceğiz.Daha çiçeği burnunda bir Büyükşehir Belediyesi olarak, ilk işimiz sizlere sunabilecek yatırımların planlamaları ve planlananların başlatılması oldu. Gerek buraya gelirken otobüslerde, gerekse bizzat yerlerinde bunlara şahit oldunuz. Bunlar, sizler ile birlikte yapacaklarımızın daha ilk adımları. Çünkü muhtar demek, mahallesinin önderi demek, muhtar demek, halkının ihtiyaçlarını belirleyen ve o ihtiyaçların giderilmesi için, yerel ve genel yönetimlerle kol kola, halk lehine icraatlar yapan demek. Muhtar demek, halkın eğitilmesinde, yaşam kalitelerinin yükseltilmesinde pay sahibi olan demektir. Ve bizler bu vesileyle, "Muhtarlarımızla nokta nokta Balıkesir" projesi ile eğitime, sağlığa, gelişmeye, kardeşliğe, komşuluk ve Balıkesirlilik bilincine, hep birlikte katkı sağlamak, hedeflerimiz arasında önemli bir yer oluşturmuştur. "Benim Şehrim Balıkesir" sloganı ve bu sloganın gerekliliklerini yerine getirmek sureti ile hangi güzel ilçemizde doğmuş olursak olalım, "Bir Büyük Aile" olmanın hazzını yaşayacağız" dedi.

Muhtarlar Bilgi Sistemi toplantısına AK Parti İl Başkanı Orkan Dinçer, Genel Sekreter Osman Yenidoğan, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, daire başkanları ve bürokratlar katıldı.

SİZLERE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur Muhtarlık Sistemi toplantısının ardından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin emniyet kavşağı ile adliye arasındaki mesafeyi kısaltacak ve şehir içindeki trafiği rahatlatacak yol projesi içerisinde yer alan 1. Gündoğan Mahallesi Rüzgâr Caddesi üzerinde binaların yerine yapılacak olan 31 konutun temel atma törenine katıldı. Burada konuşan "Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur, " Gündoğan Mahallesi bundan 25 yıl önce imar planları yapıldığında yol olarak görünen fakat burada 1985 ile 1990 yılların arasında yerleştiği bir alan var. Buradan bir yol geçmesi gerekiyor ama 25 yıldır bu yolla ilgili olarak hiç bir çalışma olmamış, hiç bir belediye bu yaraya neşter vurmamış. Büyükşehir her işte olduğu gibi roman vatandaşlarımızın da yanındayız. Sizleri o derme çatma binalardan betonarme binalara inşallah iskan edeceğiz. Roman vatandaşlar bizim kardeşlerimiz. Milletvekilliğim dönemimde de Başbakanımız şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bir roman açılımı vardı. Demişti ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı nüfus cüzdanı taşıyan herkes eşittir. Romanlar bizim kardeşimiz. Bizde kardeşlerimize sahip çıkıyoruz Büyükşehir olarak. Buradaki 3 bin m2 alanda Büyükşehir'in bütçesinden 3 milyon lira ayırdık, hayırlı uğurlu olsun. Temelini bu gün atacağız inşallah en kısa zamanda 3-5 ay içinde burayı bitireceğiz. Bittikten sonra herkes sağlıklı evlerine geçecek, oradaki perişan derme çatma yerleri de düğünle dernekle yıkacağız. Bunların dışındaki buradaki komşularda soruyor bizler ne olacağız diyor. Hiç merak etmeyin sizlere de sahip çıkacağız, kentsel dönüşümle sizlere de evler yapacağız. Bizler roman vatandaşların her zaman yanındayız"dedi.

YORUM EKLE