Demirtaş: Seçilirsem Allah ona yardım etsin

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, yol haritasını açıkladı. İkinci tura kaldığı takdirde iki adayın kendisini desteklemek zorunda kalacağını savunan Demirtaş, “Ben cumhurbaşkanı seçilirsem, Erdoğan başbakanlığa devam ederse Allah ona yardım etsin” dedi.

Demirtaş: Seçilirsem Allah ona yardım etsin

İSTANBUL - Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, seçim vizyonunu Şişli Kent Merkezi'nde düzenlenen toplantıda açıkladı.

Demirtaş'ın seçim sloganı "Bir Cumhurbaşkanı Düşünün" başlığını taşıyor.

“Çağrımız yeni bir yaşam çağrısı” diyen Demirtaş, şu ifadeleri kullandı;

"Adaylar arasında kadın aday yoktur. Bir kadını elbette bir kadın temsil edebilir. Kadın özgürlüğünü bu seçim kampanyasına yansıtmaya çalışacağız. AK Parti’nin adayını bir kişi belirlemiştir. Çatı adayı iki kişi belirledi. Bizler kendi adaylık sürecini ortaklaştırmaya, ‘Nasıl bir cumhurbaşkanı istiyoruz’un üzerine gittik. Destek ve eleştiri yapan herkesin ilkelerine savunma adına ben karşınızdayım.

Yarışın kendisi de antidemokratik. Hazineden yardım alan partiler, Hazine'den alamayan partiler var. Diğer partiler Hazine’den yardım alarak kampanyayı yürütüyorlar. Hazine yardımı olmasa da, hazine gibi gönüllerle yürütebileceğimiz için halk kampanyası olarak yürütüyoruz. Bize oy versin vermesin, halkın her kesiminin bize ilgi gösterdiğini görüyoruz. Devlet yardımı da yok. Valinin de kaymakamın da yardımı yok.

Cumhurbaşkanlığı seçim çalışması mı yoksa parti grup toplantısı mı yapılıyor. Söylemler, eylemler ve mesajlar herkese hitap etmiyor. Kendisini oy vermeyenleri düşman gibi gören bir dil kullanılıyor.

Başbakan’ın dili kardeşlik ve eşitlik üzerine değil. ‘Yaradılanı seviyoruz, yaratandan ötürü’ diyor. Allah sadece AKP’lileri yarattı sanıyor. Meydanlarda yuhalatılan, Berkin Elvan’ın annesini alkışlatmak istiyorum. Hrant Dink’in ailesi, Roboski’de öldürülenlerin, Gezi’de öldürülenlerin aileleri intikam naraları atmadılar. Her zaman barış ve kardeşlik mesajı verdiler.

Hayalini kurduğumuz cumhurbaşkanı halkla olacaktır. Özgürlükçü bir Türkiye'nin olabileceğine inanıyoruz. Halkın yetkisinin artırıldığı bir dönem başlayacak. Halkın talepleri odak noktası olacaktır. Kürt sorunu çözüldükçe Türkiye demokratikleştirilecektir. Her türlü tekçilik son bulacak, çoğulculuk başlayacak.


Devletin kutsandığı anayasanın değişimi zorunluluk. Yeni anayasa halk tarafından yapılmalıdır. Anadilde ibadet hakkı sağlanmalıdır. Dini devletin tekelinden kurtaracağız. Hayatın her alanına gençlik aktif katılacak. Yeni yaşamda tüm cinsel kimlilkler özgürce varolacak. Radikal demokrasi, dış politikamızının da temeli olacak."

Açıklamasının ardından soruları yanıtlayan Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

Evrenin herhangi bir yerinde kesişen çizgiye paralel denilmez. Bıraksınlar, biz paralel diyelim, AK Parti demesin.

‘İkinci turda herhangi bir adayın lehine çekilecek misiniz?’ İki adaya da bu soru yöneltilmeli. İkinci turda diğer biri beni desteklemek zorunda kalacak. Kediler trafoya girer ikinci tura kalamazsak, hiçbir adayın lehine çekilmeyeceğiz.

Ben cumhurbaşkanı seçilirsem, Erdoğan başbakanlığa devam ederse Allah ona yardım etsin. Bağlama dışında başka enstrümanlar da çalıyorum. Halkın umutlarını, halkın parasını çalmıyorum."

Selahattin Demirtaş'ın bazı seçim sloganları şöyle; Bir Cumhurbaşkanı düşünün; demokratik değişim, barışçı Türkiye. Bir cumhurbaşkanı düşünün ayrımcılık yapmıyor. Birleştiriyor, barıştırıyor. Bir cumhurbaşkanı düşünün herkese demokrat".

'BAĞLAMADAN BAŞKA BİR ŞEY ÇALMIYOR'
Demirtaş’ın en dikkat çeken sloganı, "Bir cumhurbaşkanı düşünün bağlamadan başka bir şey çalmıyor" oldu.

Selahattin Demirtaş'ın "Gel Demirtaş" isimli şarkısı da ilk kez çalınacak.

YORUM EKLE