Erdoğan: 'Kılıçdaroğlu utanmadan diktatör yakıştırması yapıyor!'

Başbakan Erdoğan, kendisine yönelik sarf edilen 'diktatör' sözünü, dünkü 'tıpış tıpış sandığa gideceksiniz' açıklaması üzerinden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu için kullandı.

Erdoğan: 'Kılıçdaroğlu utanmadan diktatör yakıştırması yapıyor!'

ANKARA - Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu.

Konuşmasına cumhurbaşkanlığı seçimiyle başlayan Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP lideri Devlet Bahçeli'yi hedef aldı.

Kılıçdaroğlu'nun, tatilcilere yönelik 'tıpış tıpış sandığa gideceksiniz' sözünü hatırlatan Erdoğan, "Eğer diktatör aranıyorsa senden daha güzeli olmaz" dedi.

Muhalefet partilerinin ve adayların, Cumhurbaşkanı seçiminde şartların eşit olmadığı yönünde çok sık ifadeler kullandıklarını belirten ve, " Doğrudur. Diğer adaylarla eşit bir yarışın içinde değiliz. Bütün muhalefet, AK Parti karşıtlığında bir araya geldiler. Bize karşı saf tutmuş durumdamlar. Yani iki adayla değil, çok geniş bir bloka karşı biz bu yarışı sürdürüyoruz" diyen Erdoğan şunları söyledi:

"Şimdi CHP Genel Müdürü ne diyor 'adam gibi tıpış tıpış sandığa gideceksiniz'. Kendi seçmenine ithal, sanal bir aday dayatmakla kalmıyor bir de seçmene kaba bir dille emir, talimat veriyor. Kendi seçmenine 'tıpış tıpış sandığa gideceksiniz' diyen bir kişi bir de utanmadan, sıkılmadan, çıkıp bize diktötar yakıştırması yapıyor. Eğer diktatör aranıyorsa senden daha güzel diktatör olmaz."

BAHÇELİ'YE YÜKLENDİ 
"10 Ağustos inşallah eski Türkiye'nin kapılarının kapandığı, eski muhalefet tarzının da hükmünü yitirdiği bir tarih olacaktır" diyen Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli'ye de şu sözlerle yüklendi:

"İhanet şebekesinin ardına takıldı gidiyor. Bunu gizlemek için de sabah akşam hakaretler yapıyor. İstediği kadar ağzını bozsun, içinde buluduğu acziyeti gizleyemeyecek. MHP'ye oy vermiş kardeşlerimize soruyorum, bu üslup sizi yansıtıyor mu? Halkın oylarıyla Cumhurbaşkanı'nın seçileceği gün inşallah MHP'de de değişimin başlayacağı gün olacaktır..."

SANATÇILARA SESLENDİ
Cuma günü açıkladıkları vizyon belgesiyle nasıl bir Türkiye hayal ettiklerini ortaya koyduklarını söyleyen Erdoğan, vizyon belgesini açıkladıktan sonra ortaya çıkan duruma değindi.

"O toplantıya toplumun her kesiminden temsilciler çağırdık ve sanatçılar da vardı. Sanatçıların ülkelerinin geleceğiyle ilgili toplantıya katılmasından daha doğal bir şey olabilir mi?" diye soran Erdoğan şöyle devam etti:

"Ağır şekilde eleştirildiler. Sanatçı dostlara yapılan saldırı, mahalle baskısını kimin yaptığını, kimin dikta yanlısı, kimin baskı, faşizm yanlısı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Hem bu sanatçılarımız, hem de Türkiye bu linç girişimi vesilesiyle düşen maskeleri görme ve tanıma fırsatını buldu. Sanatçılara buradan bir kez daha sesleniyorum; hiç tedirgin olmasınlar, çekinmesinler, rahatsız olmasınlar. Eski Türkiye'nin kapıları kapanırken, o eski tekeller de artık tarihe karışıyor. Sanat hiç kimsenin tekelinde değil." 

GAZZE OPERASYONLARI 
Başbakan Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonlarına da değindi.

Bireysel terör değil devlet terörü estirildiğini söyleyen Erdoğan, "Her Ramazan'da yaptığı gibi İsrail yine Gazze'deki Müslümanların üzerine ölüm yağdırıyor. Mısır'ın girişimiyle ateşkes kararı alındı ancak 2012'de bu olmuştu. Umarın ateşkes sağlanır ama Ortadoğu'nun kirli siyasetinde bir kez daha Filistinli masum çocukların kanı bunların üzerindedir...

İnsanlığın büyük bölümü bu katliama sessiz kalıyor. Bizim dışımızda bir tek ülke çıkıp da bu duruma dur diyemiyor... Avrupa'ya sesleniyorum, neden susuyorsunuz? Batıya sesleniyorum, bu zulme daha ne kadar destek vereceksiniz? İslam dünyasına sesleniyorum, kardeşleriniz alçakça öldürülürken, birkaç ülke dışında, daha ne kadar tepkisiz kalacaksınız? Dünya bu şımarıklığa daha ne kadar seyirci kalacak? Dünya bu devlet terörüne daha ne kadar tepkisiz kalacak? Filistin'de sadece Filistinli çocuklar ölmüyor. Filistin'de küresel adalet, küresel vicdan ölüyor. Filistin'de insanlık can çekişiyor. Susan, bu zulmün ortağıdır" şeklinde konuştu.

İKİ KENTTEKİ SURİYELİ GERGİNLİĞİ
Başbakan Erdoğan, konuşmasında, Kahramanmaraş'ta ve Adana'da Suriyelilerle yaşanan gerginliklere de değindi.

Yapılan eylemlerin bu miletin evlatlarına yakışan eylemler olmadığını söyleyen Erdoğan, "Bu millet ensar olmayı vazgeçilmez özelliği olarak kabul etmiştir. Bunu yapanlar nasipsiz tiplerdir ama onlara da insanlık öğretmeye devam edeceğiz..." diye konuştu.

YORUM EKLE