Kafkas İslam Ordusu'nun Bakü'yü Kurtarmasının 97. Yılı Anıldı

Kafkas İslam Ordusu'nun Bakü'yü Ermeni çeteleri ve Bolşevik birliklerinden kurtarmasının 97. yılı Türk Şehitliği'nde düzenlenen törenlerle anıldı.

Kafkas İslam Ordusu'nun Bakü'yü Kurtarmasının 97. Yılı Anıldı

Kafkas İslam Ordusu'nun Bakü'yü Ermeni çeteleri ve Bolşevik birliklerinden kurtarmasının 97. yılı Türk Şehitliği'nde düzenlenen törenlerle anıldı.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün Ermeni çeteleri ve Bolşevik birliklerinden Kafkas İslam Ordusu tarafından kurtarılmasının 97. yıldönümünde Türk Şehitliği'nde Türkiye Bakü Büyükelçiliği tarafından tören düzenlendi. Törene Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun, Silahlı Kuvvetler Ataşesi Tuğgeneral İhsan Başbozkurt, sivil toplum kuruluşları ve askerler katıldı. Şehitlik defterini imzaladıktan sonra konuşma yapan Alper Coşkun, "Yüce Türk milletinin kahraman evlatları, aziz şehitlerimiz. Azerbaycan'ın düşman işgalinden kurtulmasının 97. yıldönümü vesilesiyle Kafkas İslam Ordusu'nun destansı kahramanlıklarını anmak ve Azerbaycan'ın bekası uğrunda omuz omuza çarpışırken yaptığınız fedakârlıkları yad etmek üzere bir kez daha manevi huzurunuzda bulunuyoruz. Ulu Önder Atatürk'ün Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir sözlerinin ortak tarihimizdeki yansımasında şeref abidesi olan ve en zor anlarında bile Azerbaycanlı kardeşlerinin yardımına koşan sizler ülkelerimiz arasındaki sarsılmaz ilişkilerin mimarlarısınız. Ülkelerimizin birlik, beraberlik ve kardeşliği böyle güçlü bir temel üzerine kurulmuştur. Kardeş Azerbaycan'ın bağımsızlığı uğruna şehadeti vazife bilip yaptığınız bu büyük fedakarlık 97 yıl sonra dahi Azerbaycanlı kardeşlerimizce minnetle anılmaktadır. Sizlerin huzurunda bu vesileyle Azerbaycan'ın her bir köşesinde yatan Kafkas İslam ordusunun şehitleri başta olmak üzere Türkiye ve Azerbaycan'ın tüm şehitlerini her iki ülkenin bağımsızlık mücadelesinde fedakarlıklarını esirgemeyen kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz. Bir mukaddes emanet olarak kucaklandığınız bu kardeş topraklarında rahat uyuyunuz. Aziz ruhlarının şad oldun" ifadelerini kullandı. Azerbaycan Şehitliğini ziyaret edilerek şehit mezarlarına karanfil bırakıldı.

Kafkas İslam Ordusu Komutanı Nuri Paşa, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ve Dağıstan'ın Osmanlı Devleti'nden yardım talep etmesi üzerine ordusuyla Azerbaycan'ı düşman işgalinden kurtarmak için görevlendirildi. Azerbaycan'ın çeşitli vilayetlerinde Bolşevik birlikleri ve Ermeni çetelerine karşı verilen mücadelenin ardından 15 Eylül 1918'de Bakü'de işgalden kurtarıldı. Kafkas İslam Ordusu, Bakü'nün kurtuluşu için verdiği mücadelede bin 142 şehit verdi.

YORUM EKLE