Jak-Georgia Karako çiftinin öldürülmesi davası

Jak-Georgia Karako çiftinin öldürülmesi davası

Jak-Georgia Karako çiftinin öldürülmesi davası

Beşiktaş Ortaköy'de "Ören Bayan" firmasının kurucularından Jak Karako ile eşi Georgia Karako'nun öldürülmesine ilişkin 2 sanığın yargılandığı davaya ilişkin açıklanan savcılık mütalaasında, sanıklar hakkında ayrı ayrı 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 16 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Farkhodjon ile Gulbakhor Yusupova ve avukatları ile şikayetçi Raika Kamhi ve İzzet Karako'nun avukatları Birsen Baş Topaloğlu ile Muhittin Topaloğlu katıldı.

Duruşmada, Cumhuriyet Savcısı Ümit Ocak, davaya ilişkin esas hakkındaki mütalaasını, hazır olduğunu beyan ederek mahkemeye sundu.

Savcı, mütalaasında, sanıkların, maktuller Jak Karako ve eşi Georgia Karako'yu 'bir suçun işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla tasarlayarak öldürmek' suçundan 2 kez ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Ayrıca 'birden çok kişi ile birlikte geceleyin silahla konutta yağma' ve 'yangın tehlikesine neden olma' suçlarını işledikleri sabit olan sanıkların, her iki suçtan 10 yıldan 16 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması öngörülen mütalaada, tutukluluk hallerinin de devamına karar verilmesi talep edildi.

Mütalaanın ardından sanık ve avukatlar söz alarak, savcılığın görüşlerine karşı beyanda bulunmak için süre istedi.

Şikayetçi Raika Kamhi ve İzzet Karako'nun avukatlarıysa savcının mütalaasına katıldıklarını belirterek, sanıklardan şikayetçi olduklarını ve takdiri indirim sebeplerinin uygulanmaması gerektiğini söyledi.

Söz alan sanık Farkhodjon Yusupova, maktullerin kendisine küfür ettiği için olayı gerçekleştirdiğini iddia ederek, 'Pişmanım, eşimin olayla ilgisi bulunmamaktadır' dedi.

Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına hükmederek, sanık ve avukatların mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için süre vererek, duruşmayı erteledi.

- Olayın geçmişi

Beşiktaş'ta "Balmumcu Mediko 2" adlı sitedeki evlerinde 22 Ağustos 2014'te ölü bulunan "Ören Bayan" firmasının kurucularından Jak Karako ve eşi Georgia Karako'nun cinayet zanlısı olarak Farkhodjon Yusupova ile eşi Gulbakhor Yusupova tutuklanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklar hakkında "kasten öldürme" suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet, "hırsızlık" suçundan da yedişer yıl hapis cezası talep ediliyor.
YORUM EKLE