İsrail o teklifi kabul etti!

İsrail, Mısır'ın Gazze için sunduğu ateşkes teklifine olumlu yanıt verdi.

İsrail o teklifi kabul etti!
İsrail ile Hamas arasında ateşkes sağlanması için uluslararası çabalar sürerken, Mısır’dan iki tarafa somut bir öneri geldi.
 
AFP’nin haberine göre Mısır, bugün TSİ 09.00 itibarıyla tarafların ateşi kesmesini, ardından da İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargonun yumuşatılması için müzakerelere başlanmasını teklif etti.
 
Mısır'ın yaptığı teklifi bu sabah saatlerinde değerlendiren İsrail kabinesi, öneriyi kabul etti.
 
Hamas'ın askeri kanadı ise teklifi reddetti. İzzeddin el Kassam Tugayları, söz konusu teklifi kabul etmediklerini belirterek, "Düşmanla savaşımız sürüyor" açıklaması yaptı.
 
ABD DE OLUMLU BAKIYOR
ABD Dışişleri Bakanlığı, Mısır yönetiminin İsrail ve Hamas arasında ateşkes çağrısını memnuniyetle karşıladı.
      
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Mısır'ın ateşkes çağrısını memnuniyetle karşılıyoruz ve bunun en kısa zamanda sükuneti tesis etmesini umuyoruz" ifadesini kullandı.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bu zor dönemde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mısır hükümeti yetkilileri ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile sıklıkla müzakerelerde bulunduğunu belirten Psaki, ABD'nin, "bu tehlikeli ve istikrarsız duruma" çözüm bulmak için, bu kişiler ve bölgesel ortaklarıyla çalışmayı sürdüreceğini söyledi.
YORUM EKLE