İlle de tatlı tüketeceksiniz…

Doğru ürünleri kullanırsanız şeker ve rafine un ile hazırlanmış normal pastalardan bile daha güzel lezzetler elde edebilirsiniz.

İlle de tatlı tüketeceksiniz…

Tatlı birçok insan için vazgeçilmezdir. Kimi zaman bir dilim pastada, kimi zaman küçük bir kutuda, kimi zaman da kocaman bir turtadadır tatlı aşkı…  Peki ya diyabetliler? Çok sevdikleri tatlılardan uzak kalan diyabetliler için kendi evlerinde sağlıklı tatlı ve pasta yapımı artık mümkün. Vedat Burak Budak’ın 1.5 yıl süren çalışmaları sonucunda elde ettiği diyabetik pasta ve tatlıların tarifleri “Tatlı Herkesin Hakkı” adlı kitapta bir araya toplandı.

Tatlıların temel maddesi şeker ve rafine undur. Hiç kimsenin şeker ya da rafine un tüketmesi sağlığı için doğru değil. Ancak bir şeker hastasının rafine beyaz un ya da şeker tüketmesi şeker hastası olmayan bir insana göre çok daha tehlikeli. Tatlı Herkesin Hakkı’nda yer alan reçeteler normal hazırlanan tatlı ve pastalara göre kan şekerini çok daha yavaş yükseltiyor. Bu nedenle kitabın ismi Tatlı Herkesin Hakkı. Bu yüzden diyabetlilerin yanı sıra diyet yapanlar için de normaline göre çok daha zararsız tarifler bunlar.

Genelde “Diyabetik tatlı” denildiğinde, “Aman tadı çok kötü oluyor” deniliyor. Kitaptaki reçetelerin oluşturulması 1,5 yıl sürdü. Bunun en büyük nedenlerinden birisi lezzeti tutturmaktı. Sonuçta tatlı ya da pasta, bir ihtiyaç değil; damak zevkidir. Doğru ürünleri kullanırsanız şeker ve rafine un ile hazırlanmış normal pastalardan bile daha güzel lezzetler elde edebilirsiniz. Doğru yapılan bir diyabetik tatlının tadını normalinden ayırt edemezsiniz.

Hiç kimse tatlı yememeli
İçinde tatlandırıcı ve şeker olan bir şey kesinlikle sağlıklı olamaz. Ama hepimiz tatlıların ve pastaların cazibesine kapılıyoruz. Diyabetlilerin tatlı özlemini düşünüp psikolojik durumlarını iyi analiz etmek gerekiyor. Normalde diyabetli olmayanlar herhangi bir tatlının ya da pastanın zararlı olduğunu bilse bile tüketebilir. Kişi diyabetli ise bunu normal tatlılar için yapma şansı yok. Kitaptaki reçeteler ise denenmiş ve diyabetlilere uygun, kan şekerlerini çok yavaş yükselten  ve normallerine göre çok daha  sağlıklı malzemeler içeriyor. Ancak diyabetlilerin yine de doktorlarının önerdiği dozu aşmamaları gerekir.

Rafine un ile şekerin kan şekerini yükseltme hızı birbirine çok yakındır. Rafine beyaz un ile yapılmış herhangi bir ürünü tüketmek ile şeker yemek arasında çok da büyük bir fark yoktur.  Rafine gıda tüketildiğinde tatlı ya da tuzlu fark etmez herkes şeker hastası olmaya adaydır. Bu yüzden de sadece tatlı yemek diyabete neden olur denilemez.

Diyabetik ürünlerin içerisinde şeker yerine tatlandırıcı kullanılıyor. En sağlıklı tatlandırıcının bile günlük tüketebilen miktarı bellidir. Bu nedenle bu ürünleri de tatlı bir şeyler yiyormuş gibi az miktarda tüketmek en doğrusu.

Bol Cevizli Muhallebi
Malzemeler;
1 litre yağsız süt
5 çorba kaşığı kepekli un
İstediğiniz kadar tatlandırıcı veya rendelenmiş elma
Yağsız ve susuz yoğurt
Bol ceviz

Hazırlanışı;
Sütü, unu ve tatlandırıcıyı tencereye alıp kısık ateşte pişirin. Tatlandırıcı olarak elma kullanmak isteyenler sadece Süt ve unu pişirsin.Pişen muhallebiyi tabaklara paylaştırıp soğumaya bırakın.Üzerlerine iyice çırpılmış yoğurdu yayın ve cevizle süsleyin.

Yoğurt yerine krem şanti kullanmak isteyenler sütle şantiyi çırpın ve iyice soğumuş olan muhallebinin üzerine yayın.Bol cevizle süsleyin.

Elma Tatlısı
Malzemeler;
1 Adet Elma
3-4 Adet Kuru Kayısı
1- 2 Top Diyabetik Dondurma
2-3 kaşık Yulaf ezmesi veya musli
Karanfil

Hazırlanışı;
Elmaların kabuklarını soyup, küp şeklinde doğrayınız, kararmaması için bir iki damla limonsuyu ekleyiniz, yine küp şeklinde doğradığınız kuru kayısılarla biraz Karanfil ekleyip suda haşlayınız. Haşlandıktan sonra bir kâse veya kupa meyve parçalarından alarak üzerine müsli ekleyin, üstüne sade diyabetik dondurmadan koyup ikram edebilirsiniz.

YORUM EKLE