Hüseyin Gülerce'den bomba iddia

Zaman Gazetesi Yazarı Hüseyin Gülerce: Savcıya belgeleri MOSSAD vermiş olabilir.

Hüseyin Gülerce'den bomba iddia

Mehtap TV’de yayınlanan “Düşünce Günlüğü” adlı programda Gülerce, Fidan’ı ifadeye çağıran İstanbul Özel Yetkili Savcının yabancı istihbarat servisleri tarafından önüne konulan malzeme ile düğmeye basmak zorunda kalmış olabileceğini iddia etti.

DÜĞMEYE BASMAK ZORUNDA KALABİLİR

Gülerce, “Kimse o sızanlar devlet içinde, öyle bir malzeme hazırlar getirirler ki sizin önünüze, siz bir düğmeye basmak zorunda kalırsınız” dedi. “Savcı böyle bir istihbarat ajanı olabilir mi?” sorusunu da yönelten Gülerce, ifade daveti yapan savcının Başsavcı ve vekili ile görüşmemesini hata olarak değerlendirdi. Gülerce’nin yazarlar Ali Bulaç ve Ahmet Turan Alkan ile birlikte katıldığı programda şunlar konuşuldu:

 

DIŞARIDAN İSTİHBARATA SIZILAMAZ MI?

GÜLERCE: Dışarının parmağı olabilir mi bu işte?

 

ALKAN: Sanki olması gerektiği gibi duruyor.

 

GÜLERCE: Şöyle bir soru soralım. Dışarının parmağı olabilir mi bu işte? Yabancı istihbarat teşkilatları diyelim ki İsrail, İran, Suriye, Alman, İngiliz, Amerikan istihbaratı bizim devlet kurumlarına ve istihbarat kurumlarına kesinlikle sızabilir mi? Yoksa kesinlikle sızamaz mı?

 

ALKAN: Sızabilir.

 

BULAÇ: En etkili sızdığı iddia edilen CIA ve Mossad

 

AYIKLA PİRİNCİN TAŞINI NOKTASINDAYIZ

GÜLERCE: Altını çizmek lazım, sızabilir. Sızarsa savcı böyle bir istihbarat ajanı olabilir mi? Ben direk olmaz, olamazdır diyorum. Peki, bir yanlışlık yapılmışsa nasıl olabilir? Kimse o sızanlar devlet içinde, öyle bir malzeme hazırlar getirirler ki sizin önünüze, siz bir düğmeye basmak zorunda kalırsınız. (...)

 

Savcının da yapabileceği bir şey yok. Vazifesi gereği önüne bir belge gelmiş. Savcı bu işi tek başına yapacak. Bu şeyleri de düşünmek suretiyle. Zincirleme bir reaksiyon ilk halkası başlayabilir düşüncesiyle savcı vekili ve başsavcı ile görüşmesi lazımdı. İlk adımı atma noktasında yanlışı yapmayabilirdi. Ayıkla pirincin taşını noktasına geldik. (...) MİT Kanunu’nda değişikliğe gidiyor hükümet. Başka bir sıkıntıya gitti. Türkiye Suriye’ye girer mi girmez mi, Dışişleri Bakanı ABD’de döndü mü bilmiyorum. Türkiye dışında önemli bir olay cereyan ediyor. Türkiye içinde konular birbirine girmiş. Bu bir zaaf. Bütün dikkatini moralini buraya tekzip etmesi gerekirdi.”

YORUM EKLE