HSYK'da '17 Aralık savcıları Gülen'e 1 gün önce bilgi verdi mi' sorgulaması

Zekeriya Öz ve Celal Kara hakkında, soruşturma dosyasının UYAP’a kaydedilmemesi ve basına bilgi sızdırılması iddiasının araştırılmasına karar verildi

HSYK'da '17 Aralık savcıları Gülen'e 1 gün önce bilgi verdi mi' sorgulaması

17 Aralık savcıları ile ilgili Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) 7 Ocak’ta yaptığı toplantıda sunulan iddialar arasında savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın "operasyondan bir gün önce Fetullah Gülen’e bilgi verdikleri intibası uyandırdıkları" suçlaması da yer aldı.

HSYK’nın 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu yapan savcılar Celal Kara ve dönenim İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Zekeriya Öz hakkında ilk incelemeyi nasıl başlattığı ortaya çıktı. HSYK 3. Dairesi'nin, Adalet BakanıBekir Bozdağ’ın operasyon sonrası yaptığı “Suç duyurusunda bulunuyorum”  açıklamasının ve bunun yanı sıra avukatFatih Aysan’ın 23.12.2013’te verdiği dilekçe ile iddiaları değerlendirmek için bir araya geldiği öğrenildi.

HSYK 3. Dairesi'nin savcılar hakkında yaptığı ilk değerlendirme toplantısında o dönem savcılar hakkında gazetelere yansıyan iddiaların gündeme taşındığı öğrenildi. İddialar arasında avukat Aysan’ın dilekçesinde yer alan “Savcılar Celal Kara ve Zekeriya Öz’ün operasyondan bir gün önce Fetullah Gülen’e bilgi verdikleri intibası uyandırdıkları” iddiası da yer aldı.

Yapılan ilk oylamada, savcılar hakkında kısmen inceleme izni çıkarken, kurulun oy çokluğu ile reddettiği “savcıların operasyondan bir gün önce Fetullah Gülen’e bilgi verdikleri intibası uyandırdıkları” iddiasına Bakan Bozdağ’ın itiraz ettiği, bunun üzerine yapılan yeniden oylamada bu kez 3. Daire, bu iddiayı oy birliği ile reddetti.

İşte kurulun savcılar hakkında 7. 01.2014’te yaptığı ilk toplantıdaki iddialar:

"İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Zekeriya Öz ve aynı yer Cumhuriyet Savcısı Celal Kara hakkında ihbarı kapsayan Avukat Fatih Aysan imzalı 23.12.2013 tarihli dilekçe ile “hükümetten operasyon ile ilgili suç duyurusu”, “Bozdağ: suç duyurusunda bulunuyorum”, “soruşturma HSYK genelgesine aykırı” şeklinde çeşitli basın yayın organlarında çıkan haber yazıları incelendi,

YORUM EKLE