Hayatı kolaylaştıran yeni teknolojiler

2014 yılı teknoloji açısından oldukça hızlı gelişiyor. Neredeyse her ay, dengeleri alt üst eden yeni bir teknoloji ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu teknolojilerin neler olduğunu bu yazımızda topladık.

Hayatı kolaylaştıran yeni teknolojiler

Geçmişi geride bırakalım ve geleceğe bakalım. 2014 yılı oldukça hareketli geçiyor. Yeni teknolojilerin piyasaya girmesi ile birlikte, IT mimarileri kökten değişeceğini uzmanlar kesin gözüyle bakıyor. Bu yüzden IT trendlere ayak uydurmak isteyen işletmeler, değişimini hızlıca yapmaları şart. Peki nedir bu yeni teknoloji trendleri? Lafı fazla uzatmayalım. Gelecekte damgasını vuracak teknolojileri sizler için değerlendirdik.

Daha az yazılım daha çok uygulama

Akıllı telefon ve Tablet’lerin oldukça fazla ilgi görmesinden dolayı yeni bir dönemin doğmasına neden oldu. Masaüstü PC ve Dizüstü sistemlerde yapılan birçok şey artık rahatlıkla akıllı telefon ve Tablet’lerde yapılabiliyor. Durum böyle olunca geliştiriciler yazılım yazmaktan çok uygulama yazmaya yöneldiler. Bunda da haksız değiller. Çünkü birçok kişi e-posta trafiğini akıllı telefon ve Tablet ürünlerinde yapıyor. Hatta sosyal ağlara giriş, en çok taşınabilir kişisel cihazlardan gerçekleştiriliyor. Durum sadece bununla sınırlı değil. Mobil uygulamalar sayesinde konser ve uçak biletleri de kullanılıyor. İşin daha da ilginç yanı ise, bu ürünlerle mobil bir çalışma ortamı da oluşturulabiliyor.

Uzmanlara göre, önümüzdeki yıllarda uygulamalar inanılmaz derecede artacak. Kişisel kullanımın dışında iş uygulamaları da ciddi bir yükselme olacak. Uygulamaların artması ile birlikte masaüstü yazılımları ne yazık ki azalacak. Birçok yazılım güncellenmeyecek ve bu sayede de bu yazılımların ömrü bitecek. Benzer bir durum Web siteleri için de geçerli. Kişiler, Web sitelere girmekten çok sitelerin uygulamalarını indirecekler. Gelecekte World Wide Web’in yerini uygulamalar alacağını kesin gözüyle bakılıyor.

YORUM EKLE