Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, İnegöl'de

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, İnegöl'de

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, İnegöl'de

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Ermenistan'ın da bir an önce bu saldırgan tutumundan vazgeçmesini Türkiye olarak ifade ediyoruz." dedi.

Bakan Çelik, Ankara'da vefat eden eski milletvekillerinden ve manevi önderlerden Dr. Emin Acar'ın İnegöl'deki cenazesi katıldıktan sonra bir köftecide basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşı sorması üzerine Çelik, "Azerbaycan'a biliyorsunuz öteden beri Ermenistan'ın ve Ermenilerin saldırıları var. Şimdi bir yenisini daha ibretle izliyoruz. Öncelikle şehit olan Azeri kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum ve Ermenistan'ın da bir an önce bu saldırgan tutumundan vazgeçmesini Türkiye olarak ifade ediyoruz." şeklinde cevap verdi.

Et fiyatları hakkında da açıklamalar yapan Bakan Çelik, şöyle konuştu:

'Et fiyatları her yerde olmasa da bir çok yerde stabil hale geldi. Et fiyatlarının düşmesi diye bir şey yok. Et fiyatlarında haksız spekülatif kazancın biz karşısındayız. Yoksa et fiyatlarını, maliyetlerini biliyoruz. O maliyetler çerçevesinde bir kar oranı serbest piyasada eyvallah ama siz çok astronomik olarak bir fiyat piyasa da cari kılmaya çalışıyorsanız buna tabii ki yönetim olarak 78 milyon insanın hukukunu koruma adına karşı çıkmamız gerekiyor. Bizde bu çerçevede tepkimizi gösterdik. Karkas etimiz şu anda 23.3 liradan karkas olarak yağsız et, Et Süt Kurumunda 7 bin tonun üzerinde var. Bütün kasaplara açık. Herkes alabilir. Herkese ulaştırabiliriz, verebiliriz. Ayrıca 80 bine yakında şu anda sözleşmeli kesilecek, hazır hayvan var. Dolayısıyla Türkiye'de et sıkışıklığı veya yokluğu diye bir şey söz konusu değil. Hayvan varlığıyla ilgili bir sorun söz konusu değil. Ama biz maliyetleri, girdileri düşürerek et fiyatlarını aşağıya çekeceğiz ki içerideki hayvan varlığımız zarar görmesin. Hayvan varlığımız artarak devam etsin."

Genç çiftçilere yapılacak olan desteklerden de bahseden Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

'Başbakanlığı gönderdik. Genç çiftçilerimize 30 bin TL hibe, 40 yaşına kadar olan vatandaşlarımız da 30 bin TL hibe alabilecekler. Biz bunları nakdi olarak vermeyi düşünmüyoruz. Valiliklere de yazılarımızı gönderdik. Ayni olarak vereceğiz. Diyelim ki köye dönmek isteyen veya kırsala dönmek isteyen bir gencimiz 30 bin TL'nin yerine belki 5-6 baş hayvan alacak. Bunun yanında 50 bin TL de faizsiz kredi imkanı var. Ayrıca tarım kredinin imkanları var. Ziraat Bankasıyla görüşmelerimiz iyi bir noktada. Ziraat Bankasının sunacağı krediler var. Yani şehir hayatında çalışarak elde edemeyeceği birçok imkanı köye, kırsala dönerek elde etme imkanını oluşturmaya çalışıyoruz. Onun için ben çok önemli sayıda genç kardeşimizin köye dönüp, hayvancılıkla, tarımla, bitkisel üretimle meşgul olacağını inancındayım. Bu imkanlar son derece önemli imkanlar. Bugünlerde seçim vaadini olarak sayın başbakanımızın açıkladığı çiftçilerimize 30 bin lira hibe bugünlerde yürürlüğe giriyor.'

Türkiye ile AB arasındaki anlaşma gereği 20 Mart'tan sonra Avrupa'ya geçen göçmenlerin iade edilmesi konusuna da değinen Çelik, şunları kaydetti:

"AB ile yapılan anlaşma neticesinde şimdi geri kabul dediğimiz bu kabulü ileTürkiye, buradan giden veya başka yerlerden bu adalara giden Suriyeli vatandaşları veya yabancıları geri veriyor. Gelen her Suriyeli için bir Suriyeli buradaki kamplarda veya çeşitli şekillerde tespit edilen Suriyeliler AB ülkelerine verilecek. AB ile hükümetimiz arasında bizzat sayın başbakanımızın da iştirak ettiği toplantılarda alınan kararın uygulanması bugün itibarıyla başladı. Gayet sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Türkiye'nin tabii ki 4 Mayıs tarihine kadar yapılan anlaşma çerçevesinde üzerine düşenler var. AB'nin üzerine düşen sorumluluklar var. Bunlar o anlaşma çerçevesinde devam ediyor. Yoksa anlaşmanın ötesinde cereyan eden herhangi bir hadise yok.' şeklinde konuştu.

YORUM EKLE