Erzurum'da 'halkı askerlikten soğutma' davası

Erzurum'da 'halkı askerlikten soğutma' davası

Erzurum'da 'halkı askerlikten soğutma' davası

Erzurum'da, akrabası şehit er Recep Beycur'un cenaze töreni sonrası sosyal medyadaki paylaşımları ve bazı basın yayın organlarında yer alan beyanları nedeniyle hakkında 3 yıl 3 aydan 13 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Ömer Bulur'un yargılanmasına devam edildi.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın ikinci duruşmasına sanık Bulur hasta olduğu için katılmazken avukatları salonda hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, duruşmanın açılışında sanık Bulur hakkında devam eden davanın, aynı konudaki paylaşım ve sözleriyle "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği" iddiasıyla açılan davayla birleştirilmesine ilişkin yazıyı okudu.

Sanık avukatı Kıyasettin Kaya, müvekkilinin kaybından acı duyduğu öz yeğeninin cenaze töreninde, hakaret kastı olmadan tepki gösterdiğini savunarak şunları söyledi:

"Adam öldürenler hakkında bile ceza verilmezken bunlar hakkında dava açılmıştır. Kime serzenişte bulunacaktır, elbette ki devlet büyüklerine serzenişte bulunacaktır. Vatandaştır, akrabası şehit olmuştur. 'Niye olsun, kardeş kardeşi neden öldürsün' gibi lafları, Cumhurbaşkanına hakaret anlamında anlamak mümkün değildir."

Duruşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davada katılan sıfatıyla yer almasının kabulü için avukatı Ahmet Özel tarafından mahkemeye dilekçe sunuldu.

Mahkeme heyeti, suçtan zarar görme ihtimali dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılan sıfatı ile dava ve duruşmalara kabulü ile sanığın birleşen dosya kapsamında savunmasının alınması için ikametinin bulunduğu Hınıs Ağır Ceza Mahkemesine talimat yazılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

- Olay

Şehit olan akrabası er Recep Beycur'un cenaze töreni sonrası sosyal medya hesabından çeşitli paylaşımlarda bulunan ve basın yayın kuruluşlarına beyanlarda bulunan Ömer Bulur hakkında Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmış, ardından da "halkı askerlikten soğutma, halkı kin ve düşmanlığa sevk etme ve terör örgütü propagandası" suçu işlediği iddiasıyla 3 yıl 3 aydan 13 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Bulur hakkında ayrıca, aynı konudaki paylaşım ve sözleriyle "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği" iddiasıyla ikinci bir dava daha açılmıştı.
YORUM EKLE