Duruşmaya Ali İsmail dövmesiyle geldi

Eskişehir’deki Gezi olayları sırasında yediği dayak sonucu yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, oğlunun adını sol koluna dövmeyle yazdırdı, adını taşıyan kolyeyi boynuna taktı. Anne Korkmaz: "Ali İsmail'i kalbime kazıdım."

Duruşmaya Ali İsmail dövmesiyle geldi

Anne Emel Korkmaz, Gezi olaylarında yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün annesi Saykı, Abdullah Cömert’in annesi Hatice, Berkin Elvan’ın babası Sami, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali’nin de aynı acıları yaşayan kişiler olarak kendisini Kayseri’deki davada yalnız bırakmadıklarını söyledi.

Emel Korkmaz, DHA muhabirine sol kolunda oğlunun adı ve kırmızı bir kalp işaretinin bulunduğu dövme ile boynundaki ’Ali İsmail’ yazılı kolyeyi gösterirken, şöyle dedi:
"Bunları, Alimin ölümünden 10 gün sonra yaptırdım. Ben, hep karşıydım böyle şeylere. Ama, acısını içime gömdüğüm Alim bana bunu da yaptırttı. Kolyeye de karşıydım. ’Neden isimlerini taşıyorlar?’ derdim. Onu da Alim için yaptırdım. Alişimin, adını, hatırasını taşımak istedim. Gerçi o benim yüreğimde, beynimde, aklımda, her yerde. Ali İsmail’i kalbime kazıdım. Yine de ismini taşımak istedim."

Anne Emel Korkmaz, Gezi olayları sırasında dövülüp 38 gün komada kaldıktan sonra 10 Temmuz 2013 tarihinde hayatını kaybeden oğlunun pusu kurularak katledildiğini, bazı kişilerin saçma sapan şeylerle katilleri sıyırmaya çalıştıklarını anlatırken şöyle devam etti:

"Görüntüler ortada. Nasıl bir vicdan? Onlar insan kanı taşımıyor mu bu raporu verenler? Onların evlatları, anneleri yok mu? Empati kursunlar; ’Benim çocuğumun başına böyle bir şey gelmiş olsa, acaba ben ne yapardım? Annem ne yapardı?’ Onu düşünsünler. Yani hangi vicdanla, hangi dinle böyle bir şey yapabiliyorlar? Çocuğa tekme atıyor, benim oğlum beyin kanaması geçiriyor, doktor ’Bir şeyin yok’ deyip eve gönderiyor. Oğlumu darp eden katil insan olamaz. ’Travma var’ diye rapor veriyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bu nasıl bir ülkede ve nasıl bir hükümet tarafından yönetildiğimizin bir göstergesidir. Adaleti bulmak, oğlumun katillerinin cezalandırılması için buradayım. Oğlum geri gelmeyecek. O acı dinmeyecek. Ama katiller de rahat rahat sokakta dolaşmasınlar. Onlar da cezalandırılsın ki, başka canlar yanmasın, başka anneler ağlamasın diye. Biz bunu istiyoruz."

DEMİRTAŞ, DAVAYI İZLEMEK ÜZERE KAYSERİ'YE GELDİ

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Ali İsmail Korkmaz'ın bugün Kayseri 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davasını izlemek üzere Kayseri'ye geldi.

Demirtaş’ın yanı sıraCHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, milletvekilleri İlhan Cihaner, Gökhan Günaydın, Aykut Erdoğdu, Muharrem Işık, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de takip ediyor.

ADLİYE ÖNÜNDE YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Üçüncü duruşması yapılacak davada 4'ü polis 8 sanık yargılanıyor. Duruşma nedeniyle yoğun güvenlik önlemi alındı. 

Gece 04.00’dan itibaren önlem almaya başlayan polis, Kaldırım Caddesi; Erkilet Bulvarı-Eski Veterinerlik Kavşağı- Bağdat Caddesi arasını araç ve yaya trafiğine kapattı. Erkilet Bulvarı; İstasyon Kavşağı- Eski Veterinerlik Kavşağı arası ise sadece araç trafiğine kapatıldı. Davanın görüleceği Kayseri Adliyesi çevresi de polis bariyerleriyle çevrildi. Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA), adliye önünde hazır bekletiliyor. Dava nedeniyle başka şehirlerden getirilen çevik kuvvet ekipleri de güvenlik önlemlerinde görev aldı.

BAŞKA İLLERDEN OTOBÜSLERLE GELDİLER

Davayı takip etmek için Eskişehir başta olmak üzere başka şehirlerden otobüslerle çok sayıda kişi Kayseri’ye geldi. Adliyeye uzak bir mesafede bekletilen grup, sloganlarla olayı protesto ediyor.

DURUŞMADAN NOTLAR:

Duruşmada Ali İsmail Korkmaz davasında otopsi raporları okunurken, anne ve babası dayanamadı, ağlayarak dışarı çıktı.

YORUM EKLE