Dikkat! Meteoroloji uyarıyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yoğun kar yağışı ve kuvvetli rüzgar uyarısında bulundu.

Dikkat! Meteoroloji uyarıyor!

Kar yağışı yarın Marmara'da etkisini kaybederken, diğer bölgelerde ise sürecek. 

 

AFYONKARAHİSAR-ANKARA KARAYOLU TRAFİĞE KAPANDI

Afyonkarahisar-Ankara Karayolu yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle gece yarısından itibaren tamamen trafiğe kapandı.

 

Afyonkarahisar-Ankara Karayolu’nun Emirdağ-Sivrihisar güzergahında gece yarısından itibaren trafiğin tamamen kapandığı ve yaklaşık 200 aracın yolda mahsur kaldığı bildirildi. Karayolları ekiplerinin kar küreme araçlarıyla aralıksız çalıştıkları yolda buzlanma nedeniyle birçok aracın hareket edemediği ifade edildi. Trafik ekipleri belirlenen kavşaklarda sürücülerin yolu kullanmalarına izin vermiyor.

 

Tahminlere göre, yoğun kar yağışları yarın etkisini kaybedecek.

 

ANKARA-KONYA YHT HATTINDA SEFERLERE ARA VERİLDİ

Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında devam eden yoğun tipi ve fırtına nedeniyle YHT seferlerine ara verildiği bildirildi.

 

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Ankara-Konya YHT hattının bazı bölümlerinde yoğun tipi ve fırtınanın etkili olduğu belirtilerek, şu bilgiler verildi:

 

“Bazı yerlerde 3 metreye varan kar birikintileri nedeniyle Ankara-Konya YHT seferlerinin bir kısmına geçici olarak ara verildi. YHT setleri önünden giden kılavuz araçların Polatlı-Bozdağ arasına yönelik verdiği raporlar doğrultusunda, sefer emniyetini riske etmemek için Ankara-Konya arasında sefer yapmakta olan saat 21.15'teki YHT servisi Ankara'ya güvenli şekilde geri getirildi. Ankara Garına geri getirilen yolcuların tren dışı olumsuz doğa koşullarından etkilenmemesi için azami özen gösteriliyor.”

 

Hatta yol açma çalışmalarının halen devam ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, olumsuzluktan Ankara-Eskişehir YHT seferlerinin ise etkilenmediği bildirildi.

 

SICAKLIK ARTACAK

Türkiye’nin kuzey, iç ve doğu kesimleri yağışlı geçecek. Hava sıcaklığı, iç ve doğu bölgelerde 3 ila 5 derece azalacak, Marmara'da 2 ila 4 derece artacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, yağışların; Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Samsun, Ordu, Erzurum, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Van, Hakkari çevreleri ile zamanla Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

 

Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeybatı, doğu kesimlerde güneyli yönlerden orta kuvvette, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısında kuzeyli, Doğu Akdeniz kıyıları ile güneydoğu bölgelerde güney ve güneybatılı yönlerden kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

 

ARAÇLAR YOLLARDA KALDI

Samsun'da akşam saatlerinde başlayan kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilerken, Samsun-Ankara Karayolunda yağış nedeniyle aksamalar yaşanıyor.

 

Bölgede akşam saatlerinde etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi. Samsun-Ankara Karayolunda seyreden araçlar yağış nedeniyle zor anlar yaşıyor. Kayan araçlar nedeniyle kapanan yolda trafik güçlükle ilerliyor.

 

Bölgede karayolları ekipleri yol açma ve tuzlama çalışması yaparken, trafik ekipleri ise yaşanabilecek olumsuzluklar karşısında önlem almaya çalışıyor.

 

KAZALAR TRAFİĞİ KAPADI

Yoğun kar yağışı nedeniyle Çakallı yöresinde aralarında Çorumspor'un U 14-15 futbol takımlarını taşıyan otobüsünde bulunduğu 8 araç zincirleme kazaya karıştı.

 

Çorumspor'un U14-15 takımlarını Rize'de oynanacak karşılaşmaya götürmek üzere yola çıkan otobüste 35 kişinin bulunduğu öğrenildi.

 

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Samsun, Ordu, Erzurum, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Van, Hakkari çevreleri ile zamanla Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli olacağı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (görüş mesafelerinde azalma, ulaşımda aksama vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekiyor.

BUZLANMA VE DON UYARISI

Akdeniz kıyıları dışında, Ege kıyılarında hafif, ülkemiz genelinde orta kuvvette buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

 

ÇIĞ UYARISI

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

 

ERCİYES YOLU TİPİDEN KAPANDI, KAR FESTİVALİ KENT MERKEZİNE ALINDI

Kayseri'de yoğun kar yağışı nedeniyle 200’ün üzerinde köy yolu ulaşıma kapanırken, kent merkezinde kar kalınlığı 25 santime ulaştı. Erciyes kayak merkezinde bugün yapılması planlanan Uluslararası Erciyes Kar Festivali’nin açılış etkinlikleri, kar ve tipi nedeniyle Kayseri kent merkezindeki Büyükşehir Belediyesi Meclis salonuna alındı.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da konuşmacı olarak katılacağı Erciyes Kar Festivalinin bu gün saat 10.00’da Erciyes Dağı’nda açılış töreninin yapılması planlandı. Tören, 2 bin 150 metredeki kayak merkezinde aşırı kar yağışı ve tipinin yanı sıra yolun kapalı oluşu nedeniyle, Kayseri kent merkezine alındı. Dağdaki etkinlerin, kent merkezinde yapılacağı belirtildi.

Bu arada, Kayseri kent merkezinde kar kalınlığı 25 santime ulaştı. 203 köy yolu ulaşıma kapandı. Meteoroloji uzmanları, bölgede kar yağışının gece yarısına kadar sürmesinin beklendiğini açıkladı.

YORUM EKLE