Büyükçekmece Belediyesi Kurban Bayramı'na Hazır

Büyükçekmece Belediyesi,30 bin metrekare alan üzerine inşa ettiği modern kurban satış alanında Anadolu'nun dört bir yanından gelen kurban satıcılarını ağırlıyor.

Büyükçekmece Belediyesi Kurban Bayramı'na Hazır

Büyükçekmece Belediyesi,30 bin metrekare alan üzerine inşa ettiği modern kurban satış alanında Anadolu'nun dört bir yanından gelen kurban satıcılarını ağırlıyor.

Büyükçekmece Belediyesi Kurban Bayramı hazırlıklarını tamamladı. 30 bin metrekare alan üzerine kurulan modern kurban alanında her türlü imkanı sunan Büyükçekmece Belediyesi, uzman kadrosu ile de oluşabilecek herhangi bir soruna anında müdahale ediyor. Temel ihtiyaçların giderilebileceği prefabrik evlerde satıcılara sunulan imkanlar da büyük kolaylık sağlıyor.

Büyükbaş ve küçükbaş binlerce kurbanlığın bulunduğu çadırlarda temizliğe büyük önem gösteriliyor. Herhangi bir hastalığı bulunan kurbanlıklar hemen karantina çadırına alınıyor, böylelikle diğer kurbanlıklar korunmuş oluyor.

Kurbanlıkların her türlü sağlık denetimini yaptıklarını belirten Veteriner Hekim Murat Akcan, "Buraya kesim için gelen ineklerimizin, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarımızın yaş kontrolü, kulak küpesi kontrolü, pasaport kontrollerini yapıyoruz. Hayvanın dişlerini baktığımızda rahatlıkla anlaya biliriz yaş tayinini. Onun dışında gebelik şüphesi bulunan hayvanlarımızın gebelik muayenelerini yapıyoruz. Kurbana uygun olup olmadığı kontrollerini yapıyoruz. Hayvanlarımızın küpe numaralarında onlara ait olan bilgileri yazıyor. Küpe numaralarının pasaportları ile uyuşması gerekiyor. Hepsinin pasaport kontrolleri yapılıyor. Bu şekilde kesim yerlerine gelen hayvanlarımızın kontrollerini yapıyoruz" şeklinde konuştu.

"FİYATLAR BU SENE BİRAZ YÜKSEK"

Hayvan fiyatlarının bu sene biraz yüksek olduğunu belirten Cemil Akman, "Fiyatlar bu sene çok yüksek. Et fiyatlarının yüksek oluşundan her halde. Yani kasaplarda etin fiyatını 38 lira ile 40 lira civarında söylüyorlar. Bu durum fiyatlara da yansıyor galiba. Birazda bu sene hayvanında az geldiğini tahmin ediyoruz. Belki ondan dolayıdır" diye konuştu.

Kurban fiyatlarının yüksek olmasını doların yükselmesine bağlayan Alper Tatlı, "Bu sene fiyatlar yem dolayısı ile biraz yüksek. Doların yüksek uçuşu, dövizin yüksek uçuşundan dolayı bizde mecburen pahalı satıyoruz. Doların yüksek oluşu yeme yansıyor. Bir çuval un 60 lira. Yani bu durumdan dolayı biraz pahalı oluyor" dedi.

Satışlardan memnun olduğunu belirten Serdar Bilgin, "Kars'tan geldik. 50 adet hayvan getirdik. Şuan 10 tane sattık. 40 tane hayvanımız kaldı. Ben burada bulunan kurban satıcılarına meydan okuyorum. Benim hayvanım 1 ton geliyor. Fiyatı da 16 bin lira. Kurban fiyatlarımız 6 bin liradan başlıyor 16 bin liraya kadar gidiyor" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE