Bolu Dağı kar nedeniyle ulaşıma kapandı

Güney Ege, Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyı kesimleri ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda kuvvetli yağış, diğer bölgelerde karla karışık yağmur ve kar bekleniyor. İstanbul’da kar yağışı özellikle Anadolu yakasında et

Bolu Dağı kar nedeniyle ulaşıma kapandı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara'nın batısı ile Kıyı Ege dışında ülke genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Akdeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların; Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Karaman, Niğde, Kayseri ve Sivas çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Trakya ile iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

 

Rüzgar genellikle kuzey ve kuzeybatı, doğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara, Ege ve Batı Akdeniz kıyıları, İç Anadolu ile Doğu Karadeniz kıyılarında kuzeyli, Doğu Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatılı yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek.

 

Bursa-Ankara yolu trafiiğe kapandı

Bursa' nın Ankara ile kara ulaşımını sağlayan İnegöl' ün Mezitler mevkii buzlanma nedeniyle araçların kayması sonucu trafiğe kapandı.

 

Minibüs 8 yolcusuyla kara saplandı

Malatya Pötürge karayolunun Kubbedağ mevkiinde bir yolcu minübüsü yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle kara saplanıp mahsur kaldı.. 8 yolcusuyla yolda kalan yolcu minübüsünü kurtarmak için kurtarma ekipleri çalışma başlattı.

 

Beykoz'da kar kalınlığı 20 cm'ye ulaştı

İstanbul'da kar yağışı gece boyunca etkili oldu. Kar yağışı özellikle gece saatlerinde Hadımköy, Zekeriyaköy, Beykoz, Şile, Kartal ve Ümraniye'nin yükseklerinde etkili oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre kar kalınlığı Beykoz ve Şile'nin köyleri ile Aydos'da 20, Zekeriyaköy'de 16, Çamlıca ve Çekmeköy'de 12, Ümraniye ve Hadımköy'de 7 cm'ye ulaştı.

 

Yapılan açıklamada, "Kar yağışının bu akşam geç saatlere kadar aralıklarla devam etmesi ve sonrasında İstanbul'u terk etmesi bekleniyor" denildi.

 

Ana arterler ve ara sokaklarda herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı belirtilen açıklamada, "Köprü yollarında ise rutin trafik seyri hakim oldu. Uzmanlar en büyük sıkıntının kar lastiği kullanılmamasından kaynaklandığını belirtiyor. Kar lastiğinin karda ve buzlu yolda yeri daha fazla kavradığı ve kaymaya engel olduğu belirtiliyor" ifadesi kullanıldı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’nden (AKOM) yapılan yazılı açıklamaya göre kar yağışı süresince çalışmalara 870 araç ve iş makinesi, 2 bin 406 personel katılacak. Kentte yarından itibaren perşembe gününe kadar yağış yok. Hava sıcakları da yarından itibaren artmaya başlayacak.

 

Eğitime kar tatili

Bazı il ve ilçelerde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime ara verildi. İşte okulların tatil edildiği il ve ilçeler:

Niğde

Adıyaman

Bursa'nın Büyükorhan, Keles ve Orhaneli ilçeleri

Konya'nın Beyşehir ve Doğanhisar ilçe merkez, belde ve köylerinde

Karaman'ın Başyayla ilçesinde

Kütahya'nın Simav, Pazarlar ve Şaphane ilçelerinde

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde

Sivas merkeze bağlı belde ve köyler

Nevşehir’in Acıgöl, Avanos ve Hacıbektaş ilçelerinde

Malatya'nın Hekimhan ilçesinde 1 gün ara

Çankırı ve Yozgat’ta yoğun kar yağışı nedeniyle okullar bugün tatil edildi

Kırşehir’in Çicekdağı İlçesinde, ilköğretim ve liseler kötü hava koşulları nedeniyle bir gün tatil edildi.

YORUM EKLE