Almanya'da koalisyon hükümetinde ilk istifa (Almanya'da son durum)

Almanya'da daha önce İçişleri Bakanı olarak görev yapan Federal Tarım Bakanı Hans Peter Friedrich (CSU) görevinden istifa etti. Friedrich, hakkında soruşturma açılması muhtemel bir milletvekili ile ilgili bilgi sızdırmakla suçlanıyor.

Almanya'da koalisyon hükümetinde ilk istifa (Almanya'da son durum)
Bild gazetesinin hükümet çevrelerinden edindiği bilgilere göre Bakan Friedrich’in görevinden istifasını saat bu akşam basın toplantısıyla duyuracak. Gazete, Friedrich’in Başbakan Angela Merkel’in baskıları üzerine bu kararı verdiğini yazdı.

Bild, memleketi Bavyera’ya doğru giden Friedrich’i Merkel’in yolda aradığını ve Sosyal Demokrat Partili Sebastian Edathy skandalıyla ilgili bunun sonuçlarına katlanması gerektiğini kaydetti.

Friedrich’in içişleri bakanlığı döneminde, çocuklarla ilgili müstehcen filimler indirenler arasında Edathy’nin isminin geçtiği ile ilgili Sosyal Demokrat Parti (SPD) Başkanı Sigmar Gabriel’e anlattığı ortaya çıkmıştı. Bu dönemde Hıristiyan Birlik Partileri, SPD ile koalisyon görüşmeleri yapıyordu. Savcıların, Friedrich’in soruşturmanın gizliliğini ihlal edip etmediği ile ilgili ön soruşturma başlattığı kaydedildi.


(CİHAN)
YORUM EKLE