Almanya Cumhurbaşkanı Wulff istifa etti

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un dokunulmazlığının kaldırılması için resmen başvuruda bulunuldu. Bu gelişmenin üzerine Wulff istifa etti.

Almanya Cumhurbaşkanı Wulff istifa etti

Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanlığı döneminde bir işadamının eşinden düşük faizli özel kredi alma, bazı işverenlerin villalarında tatil yapma ve bir film yapımcısının otel masraflarını üstlenmesiyle ilgili suçlamalara hedef olan Wulff hakkında soruşturma açılabilmesi için Hannover Savcılığı önceki akşam Federal Meclis'e resmen başvurdu.

 

Almanya Federal Cumhuriyeti'nin tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanının dokunulmazlığının kaldırılmasının talep edilmesi üzerine Wulff görevinden istifa etti.

 

Wulff'un, hakkındaki yolsuzluk iddialarını yazan Bild gazetesinin Genel Yönetmeni Kai Diekmann’ı tehdit ettiğinin ortaya çıkmasının ardından üzerindeki baskılar artıyordu.

 

İki yıldan az süre

Wulff, Almanya'nın eski Cumhurbaşkanı Horst Köhler'in 2010 Mayıs'ında beklenmedik bir şekilde istifa etmesi üzerine Temmuz 2010 tarihinde göreve gelmişti. Wulff, aynı zamanda Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi Genel Başkanı olan Almanya Başbakanı Angela Merkel'in önerisi üzerine hükümetin küçük kanadı Hür Demokrat Parti'nin desteği ile Cumhurbaşkanı seçilmişti. Aynı yıl, iki Almanya'nın birleşmesi gününde yaptığı konuşmasında "Hıristiyanlık şüphesiz Almanya'ya aittir. Musevilik şüphesiz Almanya'ya aittir. Wulff, İslam da artık şüphesiz Almanya'ya aittir" açıklaması üzerine muhafazakar çevrelerin eleştirilerine hedef olmuştu.

 

Merkel İtalya ziyaretini iptal etti

Gelişmeler üzerine İtalya ziyaretini iptal eden Almanya Başbakanı Merkel'in de Wulff'un ardından bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

(Hürriyet)

YORUM EKLE