Ali İsmail Korkmaz davasının 3'ncü duruşmasında flaş gelişme!

Gezi Parkı eylemleri sırasında Eskişehir'de aralarında polislerinde olduğu kişilerce dövülen Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüne ilişkin davada 3. duruşma sona erdi. Tutuklama olmadan dava ertelendi.

Ali İsmail Korkmaz davasının 3'ncü duruşmasında flaş gelişme!

Eskişehir’deki Gezi Parkı eylemleri sırasında, aralarında polislerin de olduğu çok sayıda kişi tarafından dövülerek beyin akanaması geçiren ve komada geçirdiği 38 günün ardından hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’la ilgili dava Kayseri’de görülüyor. Davanın bugünkü duruşmasında, Ali İsmail Korkmaz’ın otopsi raporu ve olaya tanık olan kişilerin beyanları okundu. Sanık avukatlarının savunmalarının ardından verilen ara kararda tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilirken, hastanedeki bir polisin yargılanmasının bu dava ile birleştirilmesi talebi reddedildi. Dava 9 Ekim'e ertelendi. 

Otopsi raporunun okunması sırasında bazı detayların açık şekilde belirtilmesine dayanamayan acılı anne Emel Korkmaz, duruşma salonundan ayrıldı.  Otopsi raporunun okunmasının ardından sanık avukatlarının savunmasına geçildi. Olay anına ilişkin görüntülerde görülen kişinin Ali İsmail Korkmaz olmadığını savunan sanık avukatları müvekkillerinin beraatini talep etti. 

Sanıklardan Yalçın Akbulut'un Avukatı, Ali İsmail Korkmaz'ın hastahanede söylediği "merdivenden düştüm" beyanının raporda değerlendirilmediğini söyledi. Sanık avukatları Korkmaz'ın ölüm sebebinin "merdivenden düşme" olduğunu iddia etti.

Sanık vekillerinden Mutlu Karayılan ise savunmasında şu ifadeleri kullandı: "Sanıkların tutuklu kalması vicdanları yaralamaktadır. Tanık beyanları taraflıdır. Mevlüt Saldoğan Ali İsmail Korkmaz'a vurmadı, ayağıyla dürttü. Kafasında kırık yok. Beyin kanaması da geçirmemiştir. Ali İsmail'in evde uyuduğuna neden inanalım? Belki başına bir şey geldi. Sanık müvekkillerim organize olmuşlar da masum bir çocuğu mu dövmüşler?"

DHA'da yer alan habere göre, Kayseri'de görülen davayı izlemek için Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinin yanı sıra, Gezi Parkı eylemleri sırasında hayatını kaybeden diğer gençlerin aileleri de geldi. Davayı HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ve HDP'li vekilller Sırrı Süreyya Önder  ve İdris Baluken ile CHP'li vekiller Şevki Kulkuloğlu, İlhan Cihaner ve Gökhan Günaydın salonda yer aldı. Uluslararası Af Örgütü gözlemcileri de duruşmayı izliyor.


Otopsi raporları okundu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Kurumu otopsi raporunda, "Kişinin ölümünün kafa travmasına bağlı beyin kanaması ve buna bağlı komplikasyonlardan kaynaklandığı, mevcut hastalık nedeniyle kullandığı ilaçların kafa travması nedeniyle ölümünü hızlandırdığı, kafa travması olmasaydı ölümünün gerçekleşmeyeceği" ifadeleri yer aldı. 

İstanbul Adli Tıp Kurumunun raporunda ise "beyin kanaması ve sonrasında meydana gelen komplikasyonlar nedeniyle ölümün gerçekleştiği, sağ omuz arka tarafındaki kırığın kişinin hayati fonksiyonlarına etkisinin orta derecede, kafa ve yüz bölgesine yönelik travmaların kişinin hayatını etkileyecek derecede olduğu" vurgulandı. 

Korkmaz'ın darp olayına bağlı yaralanması ile ölümü arasında illiyet bağı bulunduğu belirtilen raporda, "Kişinin kendinde mevcut kalp damar ve kapak hastalığı nedeniyle kullandığı ilaçların darp eylemi sonucu meydana gelen beyin kanaması olayını güçlendirdiği ve ölümünü kolaylaştırdığı oy birliği ile mütalaa olunur" görüşlerine yer verildi. 

Anne Emel Korkmaz, otopsi raporları okunurken fenalaşınca yakınları tarafından salon dışına çıkartıldı. Anne Korkmaz, bir süre sonra tekrar salona alınarak duruşmayı takip etti. 

Raporlardaki telsiz konuşmalarında başpolis Şaban Gökpınar'ın, "Şaban timine sahip ol" diye uyarıldığı ortaya çıktı. Ayrıca telsiz kaydında, "Çevik Kuvvet gözaltı yok sadece dağıtacağız" denildiği anlaşıldı. Sanık başpolis Gökpınar ise konu hakkında, "Benim o gün telsizim yoktu, kastedilen başka bir Şaban olabilir" şeklinde savunma yaptı. 

Anne Emel Korkmaz oğlunun dövülme şekli anlatılırken sanıklara dönerek, "Allah belanızı versin, kızınıza mı tecavüz etti, dayanamıyorum hakim bey" deyince salon karıştı ve karşılıklı laf atmalar yaşandı.

Raporların okunmasının ardından savcı sanıkların tutukluluk halinin devamını ve davanın birleştirilmesi talebinin reddini istedi. 

Oğlunun adını koluna yazdırdı 

Bu arada Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz’ın, oğlunun adını sol koluna dövmeyle yazdırdığı ve Ali İsmail yazılı bir kolyeyi boynuna taktığı görüldü. Anne Korkmaz, "Oğlum geri gelmeyecek. O acı dinmeyecek. Ama katiller de rahat sokakta dolaşmasınlar. Adaleti bulmak için Kayseri'deyiz" dedi. 

Anne Emel Korkmaz, Gezi olaylarında yaşamını yitiren Ethem Sarısülük'ün annesi SaykıAbdullah Cömert'in annesi Hatice, Berkin Elvan'ın babası Sami, Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali'nin de aynı acıları yaşayan kişiler olarak kendisini Kayseri'deki davada yalnız bırakmadıklarını söyledi. Emel Korkmaz, DHA muhabirine sol kolunda oğlunun adı ve kırmızı bir kalp işaretinin bulunduğu dövme ile boynundaki 'Ali İsmail' yazılı kolyeyi gösterirken, şöyle dedi: 

"Bunları, Alimin ölümünden 10 gün sonra yaptırdım. Ben, hep karşıydım böyle şeylere. Ama, acısını içime gömdüğüm Alim bana bunu da yaptırttı. Kolyeye de karşıydım. 'Neden isimlerini taşıyorlar?' derdim. Onu da Alim için yaptırdım. Alişimin, adını, hatırasını taşımak istedim. Gerçi o benim yüreğimde, beynimde, aklımda, her yerde. Ali İsmail'i kalbime kazıdım. Yine de ismini taşımak istedim." 

Anne Emel Korkmaz, Gezi eylemleri sırasında dövülüp 38 gün komada kaldıktan sonra 10 Temmuz 2013 tarihinde hayatını kaybeden oğlunun pusu kurularak katledildiğini, bazı kişilerin saçma sapan şeylerle katilleri sıyırmaya çalıştıklarını anlatırken şöyle devam etti: 

"Görüntüler ortada. Nasıl bir vicdan? Onlar insan kanı taşımıyor mu bu raporu verenler? Onların evlatları, anneleri yok mu? Empati kursunlar; 'Benim çocuğumun başına böyle bir şey gelmiş olsa, acaba ben ne yapardım? Annem ne yapardı?' Onu düşünsünler. Yani hangi vicdanla, hangi dinle böyle bir şey yapabiliyorlar? Çocuğa tekme atıyor, benim oğlum beyin kanaması geçiriyor, doktor 'Bir şeyin yok' deyip eve gönderiyor. Oğlumu darp eden katil insan olamaz. 'Travma var' diye rapor veriyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bu nasıl bir ülkede ve nasıl bir hükümet tarafından yönetildiğimizin bir göstergesidir. Adaleti bulmak, oğlumun katillerinin cezalandırılması için buradayım. Oğlum geri gelmeyecek. O acı dinmeyecek. Ama katiller de rahat rahat sokakta dolaşmasınlar. Onlar da cezalandırılsın ki, başka canlar yanmasın, başka anneler ağlamasın diye. Biz bunu istiyoruz." 

Demirtaş da duruşmadaydı 


Duruşmayı izlemek için Kayseri’ye Ali İsmail Korkmaz’ın yanı sıra, Gezi Parkı gösterileri sırasında hayatını kaybeden diğer gençlerin aileleri de geldi. Korkmaz ailesinin tüm fertlerinin yer aldığı duruşmada, Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş, Abdullah Cömert'in annesi Hatice Cömert, Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfı Sarısülük, Ahmet Atakan'ın annesi Emsal Atakan da katıldı. CHP ve HDP'li siyasiler de davaya yoğun ilgi gösterdi. 

Selahattin Demirtaş, duruşma için geldiği Kayseri’de Erkilet Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, " Türkiye ’de insanların birbirini döverek öldürmeyeceği bir ortamı, hepimizin linç öfke, öfke ve kinle yaklaşmayacağı bir ortamı yakalamamız gerekir" dedi. 

YORUM EKLE