ABD, Umman Denizi'nde çok miktarda silah ele geçirdi

ABD, Umman Denizi'nde çok miktarda silah ele geçirdi

ABD, Umman Denizi'nde çok miktarda silah ele geçirdi

ABD ordusu, Umman Denizi'nde İran'dan Yemen'e kaçak olarak götürüldüğü düşünülen önemli miktarda silah ele geçirildiğini bildirdi.

ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD donanmasına bağlı bir geminin "Arap yelkenlisi" olarak tanımlanan ve herhangi bir ülkeye ait bayrak taşımayan bir tekneyi, 28 Mart'ta durdurduğu belirtildi.

Teknede yapılan aramada, bin 500 Kalaşnikof, 200 roketatar ve 21 makineli tüfek bulunduğu kaydedilen açıklamada, silahların İran'dan Yemen'deki Husilere götürüldüğü değerlendirmesine ulaşıldığı ifade edildi.

Silahların şu anda Amerikan donanmasında bulunduğu, el koyma işleminin ardından teknenin ve mürettebatın ayrılmasına izin verildiği bildirildi. Mürettebatın ayrılmasına, herhangi bir ülkeden yargılama talebi gelmediği için izin verildiği ifade ediliyor.

ABD Deniz Kuvvetleri, ele geçirilen silahların son birkaç hafta içinde İran'dan yola çıktığı düşünülen üçüncü sevkiyat olduğunu duyurdu. Şubat ve mart aylarında Avustralya ve Fransa'ya ait savaş gemileri Umman Denizi'ndeki iki ayrı olayda benzer miktarlarda silah ele geçirmişti.

YORUM EKLE