200 bin tahliye! Uçaklar bile mahsur!

Endonezya'nın Java Adası'nda faaliyete geçen Kleud Yanardağı'ndaki patlamalarda iki kişi yaşamını yitirdi. 200 bin insan bölgeden tahliye edildi.

200 bin tahliye! Uçaklar bile mahsur!

Endonezyalı yetkililer, yanardağın püskürttüğü küllerin ve volkanik kayaların ağırlığı nedeniyle çöken evlerin enkazı altında kalan iki kişinin öldüğünü açıkladı.

Ülkenin ikinci en büyük kenti Surabaya dahil büyük bir alanın külle kaplandığı, bazı yerlerde kül kalınlığının 4 santimetreye ulaştığı belirtildi. Görgü tanıkları, yanardağdaki patlamaların 200 kilometre uzaklıktan dahi duyulabildiğini söyledi. 

Ulaşım Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Jogyakarta, Solo ve Surabaya havaalanlarında görüş mesafesinin önemli oranda azaldığı ve volkanik küller uçak motorlarına zarar verdiği için bu havalimanlarının trafiğe kapatıldığını belirtildi. 

1731 metre yüksekliğindeki Kleud Yanardağı'nın krateri yakınlarındaki 36 köyde yaşayan yaklaşık 200 bin kişinin tahliyesi de devam ediyor. Şimdiye kadar 100 binden fazla insan sığınaklara yerleştirildi. Yanardağda 1990'da meydana gelen patlamada yaklaşık 30 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlercesi yaralanmıştı.

"Pasifik ateş çemberi" deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da 129 aktif yanardağ bulunuyor.

YORUM EKLE