Plakalarda Darphane Damgası

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın'ın yaptığı açıklamaya göre trafikte kullanılan plakaların darphane ve Damda Matbaası'nda basılması yönünde adım atıldı.

Plakalarda Darphane Damgası

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, trafikte belirli bir standardizasyonu sağlamak ve sahte mühürlerin basımlarını engellemek amacıyla plaka basımında kullanılacak olan mühürlerin darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde bastırılması yönünde bir talep sunduklarını belirtti. İlk önce İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın, Balıkesir, Samsun, Bursa il ve ilçelerindeki 115 meslek odasının mühürlerinin basılmaya başlandığı belirtildi.

AMAÇ SAHTE PLAKALI ARAÇLARI ORTAYA ÇIKARMAK

Fevzi Apaydın, sahte plakalı araçların kötü niyetli işlerde kullanıldığını, terör olayları, gasp, hırsızlık gibi işlere alet edildiğini belirterek, bu gerekçelerle plakaların orijinal ve okunaklı olmasının önemli olduğunu vurguladı. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu olarak bu tarz kötüye kullanım olaylarının önüne geçmek için büyük çaba sarfettiklerini söyleyen Apaydın, daha önce uygulamada olan mühürlerin Trafik Tescil Kuruluşu ile beraber yapıldığını, daha sonra yapılan değişikliklerle tescil kuruluşunun mührünün kaldırılarak sadece plakanın basımını gerçekleştiren TŞOF mührünün yeterli görüldüğünü hatırlattı.

Kötüye kullanımı engellemek adına yapılan işlemlerden bahseden Apaydın şöyle konuştu: “Söz konusu basılı kağıtlar ve tescil plakalarının TŞOF dışında basımını veya dağıtımını yapanlarla ilgili önlem alınmasına ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü ile uzun süredir çalışma sürdürülüyor. Bunun sonucu olarak yasa değişikliği gerçekleşmiştir. Ayrıca Federasyonumuzca plaka basımında kullanılan mühürlerin yeknesaklığını sağlamak, sahte mühür basımını engellemek amacıyla Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde bastırılmasının caydırıcı olacağı değerlendirilmiş ve ilgili kuruma müracaat edilmiştir.”

YORUM EKLE